Loongson - chińska firma twierdzi, że następna generacja ich CPU oferować będzie poziom Zen 3

Loongson - chińska firma twierdzi, że następna generacja ich CPU oferować będzie poziom Zen 3

Chińska firma Loongson wprowadziła w tym tygodniu na rynek swoje pierwszy 16-rdzeniowe CPU dla serwerów, a za kilka miesięcy chce dostarczyć 32-rdzeniowe CPU. Co więcej, ma ambitny plan zakładający procesory, które dorównają wydajnością produktom AMD opartym na architekturze Zen 3. 

Chiński producent procesorów, Loongson, oficjalnie wypuścił na rynek na początku tego tygodnia swój pierwszy 16-rdzeniowy procesor 3C5000 oparty na autorskiej architekturze LoongArch. Na konferencji, na której zaprezentowano CPU, firma mówiła również o swoich przyszłych planach i te zdają się całkiem ambitne. W nadchodzących miesiącach firma zaprezentuje swój 32-rdzeniowy procesor 3D5000, który połączy dwa procesory 3C5000 na jednym kawałku krzemu. Co więcej, jak donosi EET-China, jego następna generacja procesorów z serii 6000 może zrównać się pod względem wydajności instrukcji na cykl (IPC) z mikroarchitekturą AMD Zen 3.

Loongson ma ambitny plan zakładający procesory, które dorównają wydajnością produktom AMD opartym na architekturze Zen 3. 

Loongson - chińska firma twierdzi, że ich następna generacja CPU oferować będzie poziom Zen 3

Obecne procesory Loongson z serii 5000 (4-rdzeniowe 3A5000 i 16-rdzeniowe 3C5000/3C5000L) są oparte na 64-bitowych superskalarnych rdzeniach LA464 bazujących na architekturze LoongArch. Są one kompatybilne z MIPS ISA (aby zachować zgodność z aplikacjami napisanymi dla procesorów Loongson poprzedniej generacji), ale mogą również wykonywać kod napisany bezpośrednio dla LoongArch. Dzięki czterem jednostkom ALU ogólnego przeznaczenia i dwóm 256-bitowym jednostkom operacji wektorowych, rdzenie LA464 mają spory potencjał, a błyszczeć mają przede wszystkim w momencie, gdy oprogramowanie wykorzystywać będzie 2000 zastrzeżonych autorskich LoongArch.

Loongson pochwaliło się na konferencji, że czterordzeniowy procesor 3A5000 działający z częstotliwością 2,50 GHz może rzucić wyzwanie popularnym ośmiordzeniowym implementacjom Armv8, a także procesorom Intel Core 10. generacji („Comet Lake”) pod względem wydajności jednowątkowej w UnixBenchu. Jednak z oczywistych powodów chip nie wypada już tak dobrze w przypadku wielowątkowych zastosowań. Loongson nie opublikowało wyników wydajności swojego 16-rdzeniowego procesora 3C5000 w takim scenariuszu, ale wspomniało, że CPU działa z częstotliwością 2,0–2,2 GHz i zapewnia wydajność do 560 GFLOPS przy 130 W.

Loongson - chińska firma twierdzi, że ich następna generacja CPU oferować będzie poziom Zen 3

W przypadku procesorów nowej generacji Loongson z serii 6000 firma planuje wykorzystać nowe rdzenie LA664 w celu zwiększenia wydajności i przepustowości IPC. W rezultacie 16-rdzeniowe procesory Loongson 3C6000 i 32-rdzeniowe 3D6000, które mają zadebiutować w latach 2023-2024, będą prawdopodobnie w stanie rzucić wyzwanie procesorom AMD Ryzen i EPYC opartym na mikroarchitekturze Zen 3 pod względem wydajności na cykl. Co prawda to technologia z 2020 roku, ale mimo wszystko to spore osiągnięcie dla relatywnie nowej i nieznanej firmy z Chin. 

Dla Loongsona dogonienie procesorów AMD Zen 3 w 2023 roku to wielka sprawa, gdyż pomoże uniezależnić chińskich deweloperów od zachodnich technologii. Mimo to samo zrównanie się instrukcji na cykl może nie wystarczyć, aby osiągnąć rzeczywistą wydajność procesorów AMD. Chipy Zen 3 AMD osiągają 4,5–4,7 GHz, czyli znacznie wyższe taktowania niż wspomniane przez Loongsona zegary na poziomie 2,5 GHz. Mimo wszystko nie należy więc oczekiwać, że producent wkrótce stanie się realnym zagrożeniem dla Intela czy AMD. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Loongson - chińska firma twierdzi, że następna generacja ich CPU oferować będzie poziom Zen 3

 0