Made in China. Chińscy naukowcy z powodzeniem sklonowali wilka polarnego

Made in China. Chińscy naukowcy z powodzeniem sklonowali wilka polarnego

Chińscy naukowcy z powodzeniem sklonowali wilka polarnego. Choć gatunek ten nie jest obecnie zagrożony, to badania są punktem wyjścia do opracowania sposobu ochrony zwierząt zagrożonych wyginięciem, lub przywracania tych, które zniknęły z powierzchni ziemi.

Niedawno słyszeliśmy o australijskich naukowcach, którzy rozpoczęli prace nad przywróceniem do życia wymarłego tygrysa tasmańskiego, osiągając obiecujące wyniki. W latach trzydziestych ubiegłego stulecia wyginęły torbacze, znane jako wilki workowate. Zespół twierdzi, że wymarły gatunek można ożywić za pomocą komórek macierzystych i technologii edycji genów, a pierwszego przedstawiciela będzie można „ponownie wprowadzić” na wolność w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Chińscy naukowcy z Sinogene Biotechnology Co z Pekinu nie planują wskrzeszać wymarłych gatunków, ale chronić te, które jeszcze można podziwiać na wolności.

Udane sklonowanie wilka polarnego jest uważane za kamień milowy w ochronie rzadkich i zagrożonych gatunków.

Maya została stworzona za pomocą tej samej techniki, co owca Dolly, pierwszy ssak sklonowany w Szkocji w 1996 roku. „Aby uratować zagrożony gatunek, rozpoczęliśmy współpracę badaczami z Harbin Polarland nad sklonowaniem wilka polarnego w 2020 roku. Po dwóch latach żmudnych wysiłków sklonowano wilka polarnego z powodzeniem. To pierwszy tego typu przypadek na świecie” - powiedział Mi Jidong, dyrektor generalny Sinogene Biotechnology Co.
 

Naukowcy wykorzystali technikę znaną jako transfer jądra komórki somatycznej, aby stworzyć zarodek Mai w łonie psa beagle, który służy również wilkowi jako towarzyszka zabaw i zastępcza matka. „Nowo narodzony wilk ma taki sam genom jak pierwotny wilk, ale sklonowany wilk nie mieszkał z innymi wilkami, ale z psem” – powiedział Zhao Jianping, zastępca dyrektora generalnego Sinogene. „W rzeczywistości w przypadku sklonowanych psów i kotów istnieje również problem wczesnej socjalizacji. Im wcześniejsza socjalizacja, tym korzystniejsza dla jej przyszłego rozwoju”. Maya jest całkiem zdrowa i wesoła, twierdzą naukowcy, jednak czeka ich długa i trudna droga. „Klonowanie psów i kotów jest stosunkowo łatwiejsze” – powiedział Zhao.

W Malezji planowane jest klonowanie nosorożca sumatrzańskiego, którego krajowa populacja wyginęła. Amerykanie sklonowali też zagrożoną wyginięciem fretkę czarnonogą.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Made in China. Chińscy naukowcy z powodzeniem sklonowali wilka polarnego

 0