Kolejna gra pozbywa się zabezpieczenia Denuvo

Kolejna gra pozbywa się zabezpieczenia Denuvo

2K Games po roku od premiery podjęło decyzję o usunięciu kontrowersyjnego zabezpieczenia Denuvo z gry Mafia Definitive Edition, która trafiła do sprzedaży we wrześniu 2020 roku.

Według informacji widocznej w SteamDB, Denuvo został usunięty z Mafia: Definitive Edition w wersji na Steam przez twórców. Nie są znane powody tej decyzji, ale nie stanowi ona zaskoczenia z kilku powodów - po pierwsze produkcję złamano w zeszłym roku więc trzymanie Denuvo tyle czasu i tak mogło dziwić. Po drugie DRM nie słynie ze zbyt skutecznego poziomu ochrony, a tytuły były łamane przez crackerów nawet dobę czy kilka dni po premierze, czyli bardzo kluczowego dla produktu okresu początkowej sprzedaży. 2K Games podążą więc za trendem innych firm rezygnujących z usług Denuvo. Oprogramowanie nadal pozostaje chętnie wybierane przez autorów, ale w niejednym przypadku jest wyrzucane zaraz debiucie. Niedawnym przypadkiem skasowania DRM jest Life is Strange: True Colors, o czym piszemy tutaj.

2K Games zdecydowało o usunięciu Denuvo z Mafii: Definitive Edition rok po premierze.

DRM jest krytykowany za negatywne wpływanie na wydajność gier, czego idealnym przykładem był Resident Evil: Village, który działał płynniej dopiero po wgraniu cracka. RE 8 zyskiwał dzięki temu parę klatek więcej, ale finalnie wydajność poprawiono bez usuwania zabezpieczenia antypirackiego. Natomiast w przypadku Mafii: Definitive Edition optymalizacja jest na dobrym poziomie więc ciężko oczekiwać tutaj poprawy. Mafia: Definitive Edition to remake wydanej pierwotnie w 2002 roku gry autorstwa czeskiego studia Illusion Softworks. Tym razem odpowiada za niego Hangar 13, który na koncie ma Mafię 3.

Zmiany dotyczą nie tylko oprawy graficznej dostosowanej do współczesnych standardów, ale również kilku elementów. Można też odnieść wrażenie, że całość jest łatwiejsza do przejścia. Trzon fabularny pozostał bez zmian, a więc nadal kierujemy poczynaniami taksówkarza Tommy'ego Angelo, który wplątuje się w pewną aferę i wkracza brutalny w świat mafii podejmując decyzje wpływające na niego oraz jego bliskich.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejna gra pozbywa się zabezpieczenia Denuvo

 0