Metawersum pogrąży Zuckerberga? CEO Meta stracił już 70 mld USD, notowania firmy lecą w dół

Metawersum pogrąży Zuckerberga? CEO Meta stracił już 70 mld USD, notowania firmy lecą w dół

Wartość założyciela Facebooka Marka Zuckerberga spadła o 71 miliardów dolarów w samym 2022 roku. Jest to największy spadek spośród wszystkich miliarderów analizowanych przez Bloomberga. W tym jednak przypadku straty nie jedynie efektem czynników rynkowych, ale realizowanej z uporem wizji metawersum.

Facebook w minionym roku był pod prawdziwym ostrzałem. Ciągłe wycieki danych, skandale i liczne skargi doprowadziły CEO portalu do wprowadzenia kolejnej wielkiej rzeczy - metawersum, któremu poświęcono całą uwagę. Ogłoszeniu temu towarzyszyła zmiana nazwy na Meta i ogromny wzrost metaświatem. Wiele marek starało się od razu pochwycić ten pomysł i zaznaczyć swoją obecność już na samym starcie. Transakcje na rynku nieruchomości w tym cyfrowym świecie osiągnęły nowy poziom, a media zdawały się podekscytowane zmianami. Użytkownicy pozostawali jednak sceptyczni, co w efekcie odbiło się na Faebooku, a właściwie na Meta.

Mark Zuckerberg chce, żeby do 2030 roku w metawersum znalazł się miliard użytkowników. Potem nastąpi czas intensywnej monetyzacji.

Tylko w ostatnim kwartale 2021 roku Meta straciła 10 miliardów dolarów na swoich próbach zbudowania metawersum. To był dopiero początek ogromnego zadania, którego firma zamierzała się podjąć, a rynki mocno zareagowały, obniżając wycenę firmy o 200 miliardów dolarów w ciągu zaledwie jednego popołudnia. Wyniki kwartalne pokazały również, że flagowy produkt firmy, Facebook, po raz pierwszy w swojej 18-letniej historii zaczął tracić użytkowników, pomimo całego szumu, jaki wywołało metawersum.

Obecny rok wykazuje sporą niestabilność na rynkach giełdowych i wielu gigantów zanotowało spadek cen swoich akcji, jednak Meta wyróżnia się, tracąc aż 57 procent swojej wyceny. Zuckerberg posiada 350 milionów akcji firmy, a ponieważ większość jego bogactwa jest związana z akcjami Meta, założyciel i dyrektor generalny oprócz spadku wartości firmy, obserwował też uszczuplanie swojego majątku.

Dwa lata temu Zuckerberg był wart 106 miliardów dolarów, a gdy akcje Facebooka wspięły się na rekordowy poziom 382 dolarów we wrześniu ubiegłego roku, wielkość osobistej fortuny wzrosła do 142 miliardów dolarów - podał raport Bloomberga. W ciągu ostatniego roku Zuckerberg stracił 14 miejsc na liście miliarderów Bloomberga i obecnie znajduje się dopiero na pozycji 20, gdzieś, gdzie nie był od 2014 roku. Eksperci z Bloomberga uważają, że to nieszczęście jest w dużej mierze spowodowane przygodą firmy z wirtualną rzeczywistością, bez której prawdopodobnie straty nie byłyby tak dotkliwe. Wielu uważa również, że to wina przywództwa w Meta, które albo potrzebuje resetu, albo gruntownych zmian. W przeciwnym razie firma jest skazana na porażkę.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Metawersum pogrąży Zuckerberga? CEO Meta stracił już 70 mld USD, notowania firmy lecą w dół

 0