Micron wprowadza GDDR6X ze zwiększoną pojemnością i prędkością do masowej produkcji

Micron wprowadza GDDR6X ze zwiększoną pojemnością i prędkością do masowej produkcji

Według dostępnych w sieci informacji, znany producent pamięci - Micron Technology - ogłosił masową produkcję kości GDDR6X w wydaniu 16 Gb, które są dostępne z kartą graficzną NVIDIA RTX 3090 Ti. Mają one zapewnić aż dwukrotnie większą pojemność i do 15% wyższą wydajność w porównaniu do poprzedniej wersji - 8 Gb.

Najnowszy rdzeń NVIDII z rodziny Ampere, czyli RTX 3090 Ti już sam w sobie imponuje specyfikacją. Co jeśli dołożymy do tego szybsze pamięci? Firma Micron Technology rozpoczęła właśnie produkcję kości GDDR6X w wersji 16 Gb na szeroką skalę. Układy mają zapewnić nawet dwukrotnie większą pojemność i do 15% lepszą wydajność od 8-gigabitowego wariantu. Bez wątpienia, amerykańskie przedsiębiorstwo chce jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję na rynku, jednak skorzystają na tym również konsumenci. Szybszy VRAM oznacza między innymi więcej klatek na sekundę w wielu popularnych tytułach.

Micron ma w planach rozwinięcie pamięci GDDR6X nawet do prędkości 24 Gb/s. Ponadto, dzięki technice przesyłu danych - PAM4 - kości GDDR6X są bardziej energooszczędne od modeli GDDR6.

Fabryka Micron

Co ciekawe, plany mówią o rozwoju GDDR6X nawet do prędkości na poziomie 24 Gb/s. Bez wątpienia jest to odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie programów na moc obliczeniową, które z pewnością jeszcze wzrośnie w przyszłości. Ponadto, Micron wykorzystuje innowacyjne techniki sygnałowe PAM4 w GDDR6X, które sprawiają, że pamięci są bardziej energooszczędne niż którykolwiek z dostępnych modeli GDDR6. Zaawansowane programy graficzne, gry w wysokiej rozdzielczości, a nawet produkcje VR wymagają nie tylko wydajnych rdzeni GPU, ale również pojemnej pamięci, będącej w stanie sprawie komunikować się z resztą podzespołów. Całe szczęście, producenci nie śpią, a wprowadzenie przez Microna jeszcze szybszych kości, mogących przetrawić ogromne ilości informacji jest na to idealnym dowodem. Uzyskanie takich rezultatów było możliwe głównie dzięki wykorzystaniu wspomnianego PAM4, który zrewolucjonizował sposób, w jaki przesyłane są dane.

Pozostaje pytanie, co z układami HBM, czyżby producenci kart graficznych na dobre skończyli z wykorzystywaniem tych modułów w standardowych konstrukcjach? Trzeba przyznać, iż postęp technologiczny jest widoczny gołym okiem. Jeszcze nie tak dawno cieszyliśmy się z GDDR5X w topowych GPU NVIDII serii Pascal. Dziś jesteśmy już dwie generacje wyżej, a kolejna zbliża się wielkimi krokami. Niemniej jednak cieszymy się z coraz lepszych jednostek, dzięki którym możemy wyświetlać bardziej szczegółową grafikę w wysokiej rozdzielczości. Oby kolejne serie przyniosły nie tylko wyższą wydajność, ale także niższe ceny. Wygląda na to, że za sprawą masowej produkcji GDDR6X producent szykuje się na zdecydowanie większe zapotrzebowanie ze swoich partnerów. Czy takowym jest NVIDIA, ponieważ wie, że w GeForce RTX 4000 pojawi się więcej modeli wykorzystujących te właśnie kości? Tego nie wiemy, ale wszystko na to wskazuje.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Micron wprowadza GDDR6X ze zwiększoną pojemnością i prędkością do masowej produkcji

 0