Microsoft otwiera swój sklep z aplikacjami na... inne sklepy

Microsoft otwiera swój sklep z aplikacjami na... inne sklepy

Podczas gdy Apple i Google walczą z regulatorami rynku, aby utrzymać monopole na sklepy z aplikacjami, Microsoft zaskakuje i postępuje zgoła odwrotnie.

Microsoft stawia na jeszcze bardziej otwartą politykę w ramach własnego sklepu z aplikacjami w systemie Windows, zapraszając platformy z aplikacjami innych firm do integracji z Microsoft Store. To znacząca zmiana, dzięki której zarówno Amazon, jak i Epic Games Store, będą dostępne w Microsoft Store w nadchodzących miesiącach. Dyrektor generalny sklepu Microsoft, Giorgio Sardo, powiedział, że podobnie jak każda inna aplikacja, aplikacje sklepowe innych firm będą miały swoją stronę na ich platformie, którą można znaleźć za pomocą wyszukiwania lub przeglądania, dzięki czemu użytkownicy mogą ją łatwo znaleźć i zainstalować tak jak każdą inną aplikację w sklepie Microsoft Store w systemie Windows.

Microsoft stawia na jeszcze bardziej otwartą politykę i zaprasza platformy z aplikacjami innych firm do integracji z Microsoft Store.

Microsoft otwiera swój sklep z aplikacjami na... inne sklepy

„Amazon i Epic Games w ciągu najbliższych kilku miesięcy wprowadzą swoje aplikacje sklepowe do Microsoft Store i nie możemy się doczekać powitania innych sklepów w przyszłości” - czytamy w komunikacie Microsoftu. Wiadomość pojawia się kilka miesięcy po tym, jak Microsoft ogłosił kilka poważnych zmian w swoim sklepie. Ten przechodzi nie tylko remont dla systemu Windows 11 i ostatecznie Windows 10, ale Microsoft pozwoli również programistom zachować 100 procent przychodów z aplikacji, jeśli będą korzystać z alternatywnych platform płatniczych. Jedynym wyjątkiem są gry, których to nie dotyczy.

Szef działu Windows i urządzeń, Panos Panay, w czerwcu ujawnił The Verge, że Microsoft jest otwarty na Steam i inne platformy w ramach nowego sklepu z aplikacjami Windows 11. „Naprawdę chcę tego doświadczenia, w którym idziesz do sklepu, wpisujesz aplikację i dostajesz aplikację, której potrzebujesz” - powiedział Panay na początku tego roku. Zobowiązanie firmy Microsoft do bycia „otwartym sklepem dla otwartej platformy” pozwoli teraz na umieszczanie dowolnych aplikacji sklepowych innych firm w Microsoft Store. Nie oznacza to, że można będzie znaleźć i zainstalować aplikacje i gry z konkurencyjnych sklepów, ale aplikacje sklepowe będą wyświetlane w wynikach wyszukiwania.

Bardziej otwarta polityka Microsoftu już wywarła duży wpływ na Microsoft Store. Popularne aplikacje, takie jak Discord, Zoom, VLC, TeamViewer i Visual Studio Code, są teraz dostępne w sklepie. Istnieją nawet aplikacje internetowe PWA od Reddita, Wikipedii, TikToka, Tumblra i nie tylko. Dowolna przeglądarka może teraz być również umieszczona w sklepie Microsoft Store i zarówno Opera, jak i Yandex Browser, skorzystały już z nowych zasad firmy.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft otwiera swój sklep z aplikacjami na... inne sklepy

 0