Microsoft wypuszcza Windows 11 SE i Surface Laptop SE dla uczniów

Microsoft wypuszcza Windows 11 SE i Surface Laptop SE dla uczniów

Microsoft od lat promuje tanie laptopy z systemem Windows jako idealne komputery szkolne, które mają stanowić alternatywę dla Chromebooków, jednocześnie obsługując popularne oprogramowanie. Gigant z Redmond postanowił jednak w końcu wypuścić własny budżetowy komputer, skierowany do młodszych użytkowników, czyli Surface Laptop SE za 249 USD. Jest to jeden z pierwszych komputerów z systemem Windows 11 SE, uproszczonym systemem operacyjnym przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych. 

Microsoft przez lata nie miał szczęścia z wariantami Windowsa: Windows 10 S był mało udaną próbą zapewnienia prostszego doświadczenia dla oryginalnego laptopa Surface, podczas gdy skoncentrowany na dwóch ekranach Windows 10X został ostatecznie skasowany (Windows 11 w zasadzie powstał z na bazie Windows 10X). Wygląda jednak na to, że producent jest zdeterminowany w przypadku Windows 11 SE, który ma być idealnym rozwiązaniem dla uczniów i nauczycieli.  

Gigant z Redmond postanowił jednak w końcu wypuścić własny budżetowy komputer. Ten działa w oparciu o system Windows 11 SE.

Windows 11 SE skupia się na prostocie. Nie ma sklepu Microsoft Store do instalowania aplikacji (chociaż działy IT mogą wdrażać dowolne aplikacje Win32 i Universal). Jest zoptymalizowany do pracy na wolniejszym sprzęcie, a Microsoft nawet ograniczył opcje przeciągania okien, zezwalając aplikacjom tylko na lewą lub prawą stronę ekranu. Jedną z najlepszych części systemu Windows 11 jest łatwy sposób, w jaki można łatwo przenieść aplikacje w różne zakątki ekranu, ale firma najwyraźniej uznała, że jest to zbyt skomplikowane dla dzieci w wieku szkolnym, korzystających z notebooków z małymi ekranami.

Surface Laptop SE powstał na bazie podobnych założeń. Jest to notebook z plastikową obudową, który nieco przypomina linię Surface Laptop, zwłaszcza poprzednią tańszą opcję, Surface Laptop Go. Ma 11,6-calowy ekran TFT LCD o rozdzielczości 1366 x768 pikseli, a jego sercem jest dwurdzeniowy procesor Celeron (albo N4020 lub N4120), wspierany przez 4 GB lub 8 GB pamięci RAM. Do przechowywania danych możemy wykorzystać karty eMMC o pojemności 64 GB lub 128 GB.

Z drugiej strony czego się spodziewać za cenę startową 249 USD, czyli ok. 1000 zł. I tak na pochwałę zasługuje fakt, że Microsoft przeniósł tu znakomitą klawiaturę i gładzik z Surface Laptop Go, a także łatwo otwieraną pokrywę. Laptop SE ma również kamerę internetową 720p, która podobno jest ostrzejsza niż w większości notebooków w podobnych cenach. Surface Laptop SE wydaje się więc wystarczający dla typowego ucznia szkoły podstawowej. Waży niewiele ponad kilogram, więc noszenie go w małych plecakach nie powinno być zbyt trudne. A jego wbudowana pamięć, jakkolwiek skromna, powinna wystarczyć do pracy nad projektami Microsoft Office w trybie offline. Microsoft twierdzi, że sprzęt oferuje do 16 godzin pracy na baterii przy „typowym użytkowaniu urządzenia”. 

Ciekawe, jak Windows 11 SE radzi sobie na wolnym sprzęcie Laptopa SE. W tego typu sytuacjach zastanawia także, czy udostępnienie dzieciom bardziej ograniczonej wersji systemu Windows zaszkodzi ich kreatywności zdolności do rozwiązywania problemów przy komputerach, gdy będą starsze. Tak czy inaczej, Microsoft planuje sprzedawać Laptop SE szkołom za pośrednictwem programów edukacyjnych jeszcze w tym roku. Zwykli konsumenci i przedsiębiorcy w ogóle nie będą mogli ich zamówić. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft wypuszcza Windows 11 SE i Surface Laptop SE dla uczniów

 0