Microsoft zakończy wsparcie dla Cortany w wersji na Androida i iOS

Microsoft zakończy wsparcie dla Cortany w wersji na Androida i iOS

Cortana to wirtualna asystentka, która nie odniosła szczególnie oszałamiającego sukcesu, dlatego też Microsoft podjął decyzję o wycofaniu jej na konkretnych urządzeniach. Teraz poznaliśmy przybliżony termin dezaktywacji oprogramowania na systemach mobilnych Android oraz iOS, który nastąpi wraz z początkiem 2021 roku, aczkolwiek jeszcze wcześniej, bo 7 września bieżącego roku producent wyłączy jej niektóre funkcje. Identyczny los czeka głośnik Harman Kardon Invoke, który w styczniu przyszłego roku dostanie specjalną aktualizację dezaktywującą funkcję asystentki głosowej. Co ważne nie będzie to dobrowolny update, a zostanie przeprowadzony automatycznie. Ponadto obecna wersja Cortany zniknie ze słuchawek Surface Headphones pierwszej generacji. W tym przypadku korzystanie z asystentki będzie dalej możliwe, lecz tylko dzięki integracji z programem Outlook Mobile. W zamian za to posiadacze wspomnianych słuchawek pierwszej generacji mają otrzymać kartę podarunkową o wartości 25 dolarów.

W przyszłym roku Microsoft zakończy wsparcie dla Cortany na urządzeniach z Androidem i iOS.

Cortana nie zniknie całkowicie, to producent ulepsza oprogramowanie, które ma być uzupełnieniem narzędzi w postaci Outlook i Teams, dzięki czemu firma liczy, że uda jej się znaleźć niszę dla swojej cyfrowej asystentki. Do tego w przyszłości pogłębiona zostanie integracja Cortany z Microsoft 365. Wirtualna asystentka zadebiutowała w 2014 roku jeszcze za czasów Windowsa Phone, który finalnie okazał się dla przedsiębiorstwa z Redmond ogromnym niewypałem. Cortana pojawiła się na komputerach z Windowsem 10, ale raczej ciężko mówić tutaj o znaczącym sukcesie i nie wydaje się, żeby z jej usług korzystało znaczące grono użytkowników dziesiątki. Jakiś czas temu donoszono o pozbawieniu aplikacji kilku funkcji co pokazuje, że Microsoft chce jej znaleźć nowe miejsce porzucając rynek konsumencki.

Microsoft zanotował w drugim kwartale 2020 roku przychody w wysokości 38 mld dolarów, z kolei korporacja generuje zarobek za sprawą trzech głównych działów: Productivity and Business Process, Intelligent Cloud oraz More Personal Computing. Ostatni segment odpowiadający za Windowsa zwiększył przychody o 15 procent i osiągnięto 12,9 miliardów dolarów. Grupa odpowiedzialna za chmurę odnotowała wzrost o 47 procent głównie za sprawą Azure. Co ciekawe o 49 procent. wzrosła też sprzedaż konsol Xbox. Spore straty przyniosła natomiast wyszukiwarka, która zaliczyła spadek o 18 procent.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft zakończy wsparcie dla Cortany w wersji na Androida i iOS

 0