Minister z Wielkiej Brytanii domaga się backdoora w Messengerze i Instagramie

Minister z Wielkiej Brytanii domaga się backdoora w Messengerze i Instagramie

Urzędnicy z Wielkiej Brytanii domagają się, aby Meta, przed wdrożeniem kompleksowego szyfrowania end-to-end na platformach Messenger i Instagram, znacząco osłabiła tę funkcję bezpieczeństwa.

Wymagają oni od dyrektora generalnego platformy, Marka Zuckerberga, żeby wprowadził tzw. safeguards (tylna furtka w szyfrowaniu), zanim wdroży szyfrowanie komunikatora. Politycy ci twierdzą, że ich działania koncentrują się na ochronie dzieci, choć ich krytycy podejrzewają, że naprawdę dążą do ułatwienia masowej inwigilacji państwowej. Trzeba jednocześnie pamiętać, że kompleksowe szyfrowanie faktycznie chroni zarówno dzieci, jak i wszystkich użytkowników internetu, poprzez zabezpieczenie platform i komunikacji przed potencjalnymi nadużyciami ze strony nie tylko rządów, lecz także przestępców czy innych instytucji. 

Zuckerberg musi wprowadzić furtkę dla rządu, zanim uruchomi kompleksowe szyfrowanie. Żądania ministra Wielkiej Brytanii to kolejny krok walki z szyfrowaniem end-to-end, pod pozorem konieczności zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom.

Obecnie media cytują Toma Tugendhata, Ministra Stanu ds. Bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, który naciska na Meta, aby zapewniła te "zabezpieczenia" brytyjskim użytkownikom, w celu zwalczania działań pedofilów.  Faktem jest, że istnieją skuteczne metody zwalczania poważnych przestępstw, w tym również tych typów, które wymieniono, przez organy ścigania, nie naruszając jednocześnie ogólnego bezpieczeństwa użytkowników Internetu. Ten aspekt jest jednak całkowicie pomijany. Tugendhat opowiada się za emocjonalnym podejściem, podkreślając konieczność powstrzymania "zdeprawowanych przestępców".

Oczywiście, istnieje pilna potrzeba działania w tym zakresie, a organy ścigania stale wykrywają i zatrzymują sprawców. Niemniej jednak, dziwaczna narracja ministra sugeruje, że zabezpieczenie platform takich jak Messenger i Instagram za pomocą szyfrowania stanowiłoby "nadzwyczajną moralną porażkę", umożliwiając sprawcom działanie "bezkarnie", podczas gdy dzieci w Wielkiej Brytanii narażone byłyby na "katastrofalne" skutki. Nie ważne, jak racjonalny może być argument na rzecz kompleksowego szyfrowania, trudno przeciwstawić się emocjonalnej retoryce i panice, którą się posługuje. 

Tugendhat nie jest jedyną osobą w Wielkiej Brytanii, która alarmuje w sprawie szyfrowania: National Crime Agency (NCA) twierdzi, że przez szyfrowanie platform Meta, będzie można ująć aż 90% mniej przestępców. Sam Tugendhat zauważa, że naciski na Meta w tej sprawie wywiera rząd, różne organizacje charytatywne i "międzynarodowi partnerzy".

Facebook wcześniej zobowiązał się do wdrożenia szyfrowania i wprowadzenia "solidnych środków bezpieczeństwa w celu zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadużyć przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa w internecie". „W miarę wdrażania kompleksowego szyfrowania spodziewamy się, że w dalszym ciągu będziemy dostarczać organom ścigania więcej raportów niż nasi konkurenci, dzięki naszej wiodącej w branży pracy nad zapewnieniem ludziom bezpieczeństwa” – powiedział rzecznik.

Backdoor to zwykle tajna metoda ominięcia normalnego uwierzytelniania lub szyfrowania w systemie komputerowym, produkcie, urządzeniu wbudowanym itp. Firmy mogą również, świadomie lub niechętnie, wprowadzać do swojego oprogramowania backdoory, które pomagają udaremnić negocjacje kluczy lub całkowicie ominąć szyfrowanie. W 2013 roku informacje ujawnione przez Edwarda Snowdena wykazały, że Skype miał backdoora, który umożliwiał Microsoftowi przekazywanie wiadomości użytkowników do NSA, mimo że wiadomości te były oficjalnie całkowicie szyfrowane.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Minister z Wielkiej Brytanii domaga się backdoora w Messengerze i Instagramie

 0