MSI Claw - konsola przetestowana i porównana z ASUS ROG Ally. Intel przegrywa to starcie

MSI Claw - konsola przetestowana i porównana z ASUS ROG Ally. Intel przegrywa to starcie

Handheld MSI Claw napędzany procesorem Intel Meteor Lake został przetestowany i porównany z ASUS ROG Ally wyposażonym w APU z serii AMD Ryzen Z1. Wiemy, kto wychodzi zwycięsko z tego pojedynku. 

Claw firmy MSI wzbudził dużo zainteresowania, ponieważ jest to pierwsza przenośna konsola PC z CPU Intel Meteor Lake pod maską. Tym samym ten sprzęt odpowie na pytanie, jak nowa mobilna platforma Niebieskich wypada na tle Ryzenów od AMD. Chociaż wciąż czekamy na oficjalną premierę tego urządzenia, wydaje się, że wielu chińskich recenzentów ma już sprzęt w swoich rękach i przeprowadziło pierwsze testy, porównując Claw z istniejącymi na rynku konkurentami. Tym samym możemy się przekonać, czy jest to dobry wybór, czy może lepiej zainwestować w coś innego. 

Handheld MSI Claw napędzany procesorem Intel Meteor Lake został przetestowany i porównany z ASUS ROG Ally wyposażonym w APU z serii AMD Ryzen Z1.

Zanim przejdziemy do recenzji, przyjrzyjmy się bliżej MSI Claw, które występuje w dwóch różnych wariantach, Intel Core Ultra 7 155H i Core Ultra 5 135H. Recenzenci przetestowali handheld w różnych scenariuszach gier, pokazując, jakiej wydajności powinniśmy się spodziewać w obu wariantach i porównując go z handheldem ROG Ally firmy ASUS. Wyniki są dość interesujące, a do tego konsole zostały również przetestowane na wielu ustawieniach TDP.

Przechodząc do testów, jeden z recenzentów przetestował handheldy w Shadow of The Tomb Raider, posiłkując się wbudowanym w grę benchmarkiem. MSI Claw (Core Ultra 155H) przegrał z ROG Ally we wszystkich testowanych poziomach mocy, ze średnią różnicą w wydajności od 10 do 15 procent, ale miejscami jest ona jeszcze większa. 

Podobną rozbieżność zaobserwowano w innych tytułach, takich jak Cyberpunk 2077 i Red Dead Redemption 2. Choć strata jest spora, należy zauważyć, że ASUS ROG Ally jest w znacznie bardziej dojrzałym stanie pod względem obsługi sterowników i innych zasobów, podczas gdy MSI Claw nawet jeszcze nie trafił na rynek. Można więc spodziewać się, że różnica w wydajności będzie się zmniejszać, ale ostatecznie konsola z Intelem pod maską i tak może okazać się znacząco słabsza. 

Oprócz zestawienia z ROG Ally, recenzent porównał ze sobą także warianty MSI Claw, pokazując różnice w wydajności między dwoma różnymi modelami. Ponieważ oba mają wbudowany układ Intel Meteor Lake z takimi różnicami, jak mniej rdzeni Xe i procesora, różnica w wydajności była zauważalna, szczególnie w wymagających tytułach, gdzie przekraczała 20%.

Choć wyniki te dostarczają ciekawych danych, nie należy oczekiwać, że będą one ostateczne, ponieważ w miarę zbliżania się oficjalnej daty premiery, urządzenie może odnotować znaczny wzrost wydajności za sprawą aktualizacji sterowników. Jasne jest jednak, że ASUS ROG Ally z APU Ryzen Z1 firmy AMD to nadal bardzo wydajne urządzenia. Cieszy nas jednak, że Intel próbuje swoich sił w tym segmencie, bo konkurencja będzie napędzać postęp i jest pozytywnym zjawiskiem z punktu widzenia konsumentów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI Claw - konsola przetestowana i porównana z ASUS ROG Ally. Intel przegrywa to starcie

 0