Myślicie, że jesteście bezpieczni z VPN na iOS? Mamy dla Was złą wiadomość

Myślicie, że jesteście bezpieczni z VPN na iOS? Mamy dla Was złą wiadomość

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna to świetny sposób na zapewnienie sobie prywatności w sieci. Tego samego oczekiwać jednak nie należy od iOS, który według badacza nie potrafi współpracować z żadnym VPN na rynku.

Wielu użytkowników na całym świecie korzysta z oprogramowania VPN. Wirtualna sieć prywatna zapewnia bezpieczeństwo i prywatność, ale według badacza Michaela Horowitza i ProtonVPN, każda taka aplikacja zainstalowana na systemie operacyjnym iOS poprawnie nie działa od przynajmniej dwóch lat. Problem (według badaczy) polega na tym, że w przypadku iPhone'a lub iPad-a, urządzenia te nie wyłączają wszystkich połączeń internetowych w trakcie łączenia się z VPN. To oznacza, że część połączeń przekierowywana jest na serwery VPN, dzięki którym możliwe jest m.in ukrycie swojego prawdziwego adresu IP, ale reszta kierowana poza stworzonym tunelem może być widoczna.

VPN-y na iOS jak durszlaki. Według badacza Micheal'a Horowitza i specjalistów z ProtonVPN, żadna wirtualna sieć prywatna nie działa poprawnie na urządzeniach Apple od przynajmniej dwóch lat.

VPN iOS

ProtonVPN już w 2020 roku przekazał swoje znalezisko spółce z Cupertino, a szczegółowy raport znaleźć możecie pod tym adresem. Horowitz twierdzi jednak, że problem nie został w pełni rozwiązany nawet w przypadku iOS i iPadOS w wersji 15.6 i dotyczy ProtonVPN, WireGuard, Windscribe i innych protokołów wykorzystywanych przez firmy tworzące VPN, co tylko udowadnia, że kłopot leży po stronie samego systemu operacyjnego. Jednym ze sposobów na pozbycie się problemu jest skorzystanie z wbudowanej funkcji Always-On VPN, ale według badacza jest tak skomplikowana w użyciu, że jest poza zasięgiem zdecydowanej większości użytkowników.

Kolejnym sposobem na ominięcie problemu (bo rozwiązaniem tego nazwać nie można), jest wprowadzony przez Apple w 2020 przycisk Kill-Switch, który ma za zadanie wyłączać wszystkie aktywne połączenia przed łączeniem się z serwerem VPN. Tak czy inaczej, Michael Horowitz zaleca, by nie ufać bezpieczeństwu VPN na urządzeniach Apple z iOS i twierdzi, że lepszym wyborem będzie zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania na samym routerze, co ma uchronić przed potencjalnymi wyciekami danych. A Wy korzystacie z VPN na urządzeniach Apple?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Myślicie, że jesteście bezpieczni z VPN na iOS? Mamy dla Was złą wiadomość

 0