Nadchodzą podwyżki cen pamięci NAND Flash. Dyski SSD będą droższe

Nadchodzą podwyżki cen pamięci NAND Flash. Dyski SSD będą droższe

Na początku lutego informowaliśmy o problemach z zanieczyszczeniem w fabrykach Kioxia i WD, które dotyczyły linii produkcyjnej pamięci NAND flash. Co najmniej siedem eksabajtów pamięci flash NAND musiało zostać zezłomowanych lub odzyskanych, a możliwości produkcyjne fabryk były niewykorzystane przez większą część miesiąca. Na szczęście sytuację dość szybko udało się zażegnać, jednak nie oznacza to, że nie odczujemy jej skutków. Wpływ tego zdarzenia na ceny i podaż będzie wkrótce widoczny, ponieważ zapasy magazynowe klientów Kioxia i WD z pamięcią NAND flash zostały zużyte.

Teraz badacze rynku z TrendForce dokonali głębszej analizy i powtórzyli swoje wcześniejsze prognozy, sugerując, że ceny pamięci NAND flash wzrosną od 5 do 10% w II kwartale. Firma TrendForce miała również czas, aby ocenić ruchy w dostawach i rynkach, które mają wpływ na segmenty konsumenckie, eMMC i przedsiębiorstwa i przygotować predykcje dla każdego z nich. Krótko mówiąc, według nowego raportu TrendForce inflacja cen nie będzie mocno odczuwalna dla zwykłych konsumentów i segmentu eMMC, a przynajmniej nie tak mocno jak dla przedsiębiorstw.

TrendForce dokonało głębszej analizy i powtórzyło swoje wcześniejsze prognozy, sugerując, że ceny pamięci NAND flash wzrosną od 3% do 10% w II kwartale.

Nadchodzą podwyżki cen pamięci NAND Flash. Dyski SSD będą droższe

Konsumenckie dyski SSD mogą podrożeć o 3~8%. Niższe podwyżki niż sugerowane wcześniej wynikać mają po części z obecnej sytuacji geopolitycznej, gdyż podobno ​​„wojna rosyjsko-ukraińska zmusiła producentów komputerów PC do przyjęcia konserwatywnej strategii magazynowania zamówień w drugim kwartale 2022 roku”, jak podaje TrendForce. Co więcej, popyt na komputery PC, laptopy i telefony komórkowe zmniejszył się ze względu na globalną inflację, powodującą, że wiele osób rezygnuje z zakupów sprzętu, który nie jest im niezbędny. 

Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o pamięć masową eMMC i UFS, gdzie również spodziewać mamy się podwyżek rzędu 3~8%. Niższy wzrost wynikać ma tu z podobnych powodów, w tym ze względu na słabszy popyt na technologie, takie jak telewizory, Chromebooki i tablety.

TrendForce przeanalizowało też rynek dysków SSD dla przedsiębiorstw i twierdzi, że „zamówienia na serwery i hiperskalowe centra danych rosną, a czasy realizacji produktów SSD klasy Enterprise wydłużają się z powodu zanieczyszczenia w fabrykach Kioxia i WDC”. W związku z tym w tym segmencie rynku ceny wzrosną o 5~10% w nadchodzącym kwartale. Oczywiście powyższe dane nie są ostateczne i chociaż drugi kwartał zaczyna się jutro, to prognozy dotyczą trzech miesięcy.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą podwyżki cen pamięci NAND Flash. Dyski SSD będą droższe

 0