Najnowszy raport awaryjności dysków ujawnia trzy modele, które nie zawodzą

Najnowszy raport awaryjności dysków ujawnia trzy modele, które nie zawodzą

Firma Backblaze opublikowała najnowszy raport Drive Stats za drugi kwartał 2021 r. i pomimo ogólnego wzrostu wskaźników awarii, na liście znalazły się trzy dyski twarde, które nie uległy awarii ani razu. Istnieje jednak kilka ważnych zastrzeżeń dotyczących niezawodności tych konkretnych dysków.

Modele, o których mowa, to Seagate ST6000DX000, HGST HUH721212ALE600 i Western Digital WUH721816ALE6L0. Spośród nich tylko dyski Seagate były używane od ponad dwóch lat, a firma zebrała statystyki tylko dla 886 z nich. W porównaniu do 177 935 dysków, które zostały przebadane na potrzeby tego raportu, wygląda to więc dość blado, choć z drugiej strony nierzadko odnotowywano awarie nośników dostępnych w mniejszych próbkach. 

Firma Backblaze opublikowała najnowszy raport Drive Stats za drugi kwartał 2021 r. Na liście znalazły się trzy dyski twarde, które nie uległy awarii ani razu.

Najnowszy raport awaryjności dysków ujawnia trzy modele, które nie zawodzą

Ogólnie rzec biorąc, dyski Seagate wypadły naprawdę imponująco, ponieważ te HDD są używane średnio przez 74 miesiące, a ich wskaźnik awaryjności w całym okresie eksploatacji wynosi 0,92%. Dyski WD i HGST są używane odpowiednio przez trzy i 21 miesięcy, więc ich współczynniki awaryjności 0% (WD) i 0,41% (HGST) mogą wzrosnąć wraz z ich starzeniem się. Wskaźniki te są bardzo niskie w porównaniu do średniej. Firma Backblaze poinformowała, że ​​roczny wskaźnik awaryjności wszystkich jego dysków wzrósł z 0,81 procent do 1,01 procent rok do roku. „Wzrost mieści się w naszym przedziale ufności”, podała firma i nie przypisano wzrostu awarii żadnemu szczególnemu czynnikowi.

Backblaze zaktualizowało również porównanie wskaźników awarii dysków rozruchowych HDD i SSD. Firma powiedziała, że ​​jej pierwsza próba „była podejrzana, ponieważ każdy typ dysku znajdował się w innym punkcie swojego cyklu życia”, więc „zabrała dyski rozruchowe HDD, które były używane pod koniec IV kwartału 2020 r., i cofnęła się w czasie, aby zobaczyć gdzie ich średni wiek i skumulowane dni pracy byłyby podobne do tych samych atrybutów w przypadku SDD na koniec IV kwartału 2020 r.”

To skłoniło firmę do zbadania informacji o dyskach rozruchowych HDD z końca 2015 roku. Okazało się, że „kiedy kontrolujemy przy użyciu tych samych modeli dysków, tego samego średniego wieku dysku i podobnej liczby dni pracy”, wskaźnik awaryjności dysków twardych jest znacznie wyższy niż SSD, dlatego też na dysk rozruchowy lepiej wybrać nośnik półprzewodnikowy niż mechaniczny. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najnowszy raport awaryjności dysków ujawnia trzy modele, które nie zawodzą

 0