NASA oficjalnie zakończyła misję InSight, sonda nie odpowiada

NASA oficjalnie zakończyła misję InSight, sonda nie odpowiada

Misja InSight na Marsa dobiegła końca. NASA ogłosiła to przed świętami, ponieważ sonda przestała komunikować się z centrum na Ziemi i jest wysoce prawdopodobne, że połączenie nie będzie już nawiązywane.

W środę NASA oficjalnie ogłosiła zakończenie misji InSight Mars (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) po dwóch nieudanych próbach przywrócenia łączności. Ostatnia komunikacja między sondą a centrum kontroli na Ziemi miała miejsce 15 grudnia. Mimo to NASA będzie nadal nasłuchiwać, czy sygnał z sondy powróci, ale taka sytuacja jest obecnie uważana przez agencję kosmiczną za mało prawdopodobną.

Po 4 latach misja InSight została zakończona. Marsjańska sonda nie ma wystarczającego zasilania z powodu pyłu zalegającego na panelach solarnych.

Od czasu lądowania na Marsie w 2018 roku wszechobecny drobny pył zgromadził się na powierzchni paneli solarnych sondy InSight, a warstwa ta stopniowo stawała się tak gruba, że ​​zasilanie sondy przestało być wystarczające. Selfie zrobione przez InSight 24 kwietnia tego roku pokazało duże zanieczyszczenie paneli słonecznych , a NASA już wtedy zakładała, że ​​sonda wkrótce zniknie pod chmurą pyłu, a misja zostanie zakończona.

Czas spędzony przez sondę InSight na Marsie był jednak bardzo produktywny. Sonda zebrała cenne dane o wnętrzu planety Mars, jest wyposażona w sejsmometr, który wykrył ponad 1300 „trzęsień Marsa”, z których przynajmniej jedno było spowodowane uderzeniem meteorytu. Na podstawie zebranych informacji naukowcy doszli do wniosku, że jądro Marsa jest w przybliżeniu o połowę mniejsze od jądra Ziemi, sonda rejestrowała również marsjańską pogodę i nagrywała pliki dźwiękowe z powierzchni czerwonej planety.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NASA oficjalnie zakończyła misję InSight, sonda nie odpowiada

 0