Netflix stawia na AMD. Procesory Epyc są tańsze, wydajniejsze i pozwalają na przepustowość 400 Gb/s

Netflix stawia na AMD. Procesory Epyc są tańsze, wydajniejsze i pozwalają na przepustowość 400 Gb/s

Netflix wykorzystał procesory AMD EPYC Rome drugiej generacji, aby osiągnąć przepustowość do 400 Gb/s, przewyższając rozwiązania serwerowe oparte na procesorach Intel i NVIDIA Ampere. Wcześniej serwery Netflix były w stanie zapewnić przepustowość do 200 Gb/s.

Nie jest tajemnicą, że procesory serwerowe AMD Epyc sprzedają się rewelacyjnie, a Intel musi mocno ciąć ceny procesorów Xeon, aby powstrzymać obecnych i potencjalnych klientów przed przejściem do konkurencji. Coraz częściej jednak słyszymy, że kolejny giganci zmieniają obóz, porzucając Intela. Netflix rozważał przejście na platformę AMD EPYC już w 2019 roku i wygląda na to, że cel został teraz osiągnięty. Przejście na procesory EPYC drugiej generacji zapewnia nie tylko podwojenie przepustowości, ale także niższy całkowity koszt posiadania, co w przypadku ogromnych serwerowni ma niebagatelne znaczenie.

Netflix już jakiś czas temu zapowiadał przejście na procesory AMD Epyc, a teraz mamy widoczne efekty migracji. Platforma AMD zapewnia dwukrotnie wyższą przepustowość niż Intel Xeon i osiąga 400 GB/s, a jednocześnie jest tańsza w utrzymaniu. To kolejny gigant, który odchodzi od "niebieskich".

Wyniki zmiany platformy zostały zaprezentowane na konferencji EuroBSD 202. Drew Gallatin, starszy inżynier oprogramowania powiedział, że Netflix był w stanie przesyłać treści z prędkością do 400 Gb na sekundę przy użyciu kombinacji 32-rdzeniowych procesorów AMD Epyc 7502p (Rome), 256 gigabajtów pamięci DDR4-3200, 18 2-terabajtowych dysków Western Digital SN720 NVMe i dwóch kart sieciowych PCIe 4.0 x16 Nvidia Mellanox ConnectX-6 Dx, z których każda może obsługiwać dwa połączenia 100 Gb.

W standardowej konfiguracji system AMD EPYC może zapewnić przepustowość do 240 Gb/s, która jest ograniczona przepustowością pamięci. Netflix twierdzi, że korzystając z NUMA (Non Uniform Memory Architecture), mogą osiągnąć wyższą przepustowość, a konfiguracja 4-NUMA osiąga przepustowość około 280 Gb/s. Gallatin wyjaśnił, że obejście tych ograniczeń było możliwe dzięki optymalizacji oprogramowania. Przenosząc zadania szyfrowania TLS na dwa adaptery Mellanox, firma zwiększyła całkowitą przepustowość do 380 Gb na sekundę (do 400 z dodatkowymi poprawkami). Prowadzi to również do mniejszego wykorzystania procesora podczas uruchamiania konfiguracji NUMA (50% vs 60%).

W porównaniu z rozwiązaniami serwerowymi Intel i Ampere, Netflix stwierdził, że serwery AMD EPYC są najlepsze do ich zastosowania, ponieważ dwa pozostałe mają kilka problemów związanych z PCIe i nie zapewniają takiej samej przepustowości. 
Dokonano porównania z procesorem Ampere Q80-30, który ma 80 rdzeni ARM Neoverse o taktowaniu 3,0 GHz (256 GB DDR4-3200 / 128 PCIe Gen 4) oraz 36-rdzeniowym procesorem Intel Ice Lake 8352V o taktowaniu 2,1 GHz (256 GB DDR3-3200 / 64 PCIe 4. generacji). System Ampere osiągnął szczyt przy przepustowości 320 Gb/s, podczas gdy system Intela osiągnął szczyt przy przepustowości 230 Gb/s.

 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Netflix stawia na AMD. Procesory Epyc są tańsze, wydajniejsze i pozwalają na przepustowość 400 Gb/s

 0