Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 49. Sprawdź co Cię ominęło

Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 49. Sprawdź co Cię ominęło

Jak co tydzień zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia kanału ITHardware na YouTube i do zapoznania się z materiałem prezentującym najważniejsze wydarzenia minionych 7 dni.

Za powstanie wideo odpowiada nasz redakcyjny kolega Beniam`in znany lepiej jako Technokrata, którego kojarzyć możecie z jego autorskiego kanału traktującego o nowych technologiach. Tego rodzaju treści to dobre rozwiązanie dla użytkowników zajętych codziennymi sprawami niemających czasu, by na bieżąco sprawdzać branżowe wydarzenia. Tutaj dostają więc na tacy gotowe, kluczowe informacje. Intel ujawnił lokalizację nowej megafabryki w Europie, która nie będzie wybudowana w Polsce tylko w Niemczech. Na powstanie obiektu producent procesorów przeznaczy 17 miliardów euro, aczkolwiek to nie koniec działań na Starym Kontynencie. Intel ogłosił, że w ciągu dekady zainwestuje w Unii Europejskiej 80 mld euro w całym łańcuchu powstawania półprzewodników, co obejmie nie tylko fabryki, ale również badania, różne technologie czy rozwój (B+R).

Zapraszamy do oglądania najnowszego odcinka newsowego podsumowania tygodnia.

Polska nie zostanie jednak z niczym i w kraju przewidziano rozbudowę centrum badawczo-rozwojowego znajdującego się w Gdańsku. Budowa fabryk ruszy w 2023 roku i potrwa do 2027 roku. Apple uważa z kolei, że układ graficzny w CPU M1 Ultra jest równie wydajny jak NVIDIA GeForce RTX 3090. Dodatkowo uzyskanie wysokiej wydajności jest realne z wykorzystaniem energii mniejszej o 200 W. Wiarygodność słów producenta iPhone'ów sprawdził serwis The Verge. Niestety nie mają one wiele wspólnego z rzeczywistością i są wyobraźnią działu marketingowego. Liczba rdzeni w M1 Ultra wynosi 20 dla CPU, przy czym 16 z nich koncentruje się na wysokiej wydajności, a ostatnie cztery działają jako energooszczędne rdzenie.

Liczba rdzeni GPU wzrosła do 64 rdzeni, wraz z 128 GB ujednoliconej pamięci, działającej z imponującą prędkością 800 GB/s. The Verge przetestował urządzenie Mac Studio wyposażone w grafikę Apple i w przykładowym Shadow of the Tomb Raider RTX RTX 3090 był szybszy o 30 klatek na sekundę. Natomiast komputer Apple notował spadki płynności. Do grona producentów pamięci DDR4 oraz DDR5 może niebawem dołączyć Philips. Firma kojarzona głównie z elektroniką użytkową chce zaoferować dwa warianty pamięci - 8 GB i 32 GB, przy czym nie wiemy nic o konfiguracji 16 GB RAM. Wersja 32 GB ma mieć prędkości 4800 MHz, podczas gdy zestaw DDR4 o mniejszej pojemności posiada taktowanie 2666 MHz.

Philips jak na razie nie skomentował medialnych doniesień. Na koniec warto wspomnieć o pożądanej obniżce cen kart graficznych. Wartości GPU w ostatnim czasie dość szybko maleją. Praktycznie każdy model zanotował spadek i choć w niektórych przypadkach jest to zaledwie kilka procent, to czasami odnotowywane są bardziej spektakularne różnice, rzędu 20%, jak np. w przypadku Radeona RX 5500 XT. Jeśli aktualne trendy utrzymają się do drugiej połowy 2022 roku wówczas możemy zobaczyć ceny kart graficznych zbliżone do oficjalnych sugerowanych przez producentów kwot.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 49. Sprawdź co Cię ominęło

 0