Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 93. Sprawdź co Cię ominęło

Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 93. Sprawdź co Cię ominęło

Jak co tydzień zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia kanału ITHardware na YouTube i do zapoznania się z materiałem prezentującym najważniejsze wydarzenia minionych 7 dni.

Za powstanie wideo odpowiada nasz redakcyjny kolega Beniamin znany lepiej jako Technokrata, którego kojarzyć możecie z jego autorskiego kanału traktującego o nowych technologiach. Tego rodzaju treści to dobre rozwiązanie dla użytkowników zajętych codziennymi sprawami niemających czasu, by na bieżąco sprawdzać branżowe wydarzenia. Tutaj dostają więc na tacy najważniejsze newsy ze świata i z podwórka. W minionym tygodniu gruchnęła wieść o odejściu szefowej YouTube, Susan Wojcicki, która zarządzała popularną platformą przez minione lata. Jest to ważna zmiana, ponieważ za jej kadencji doszło do różnych zarówno korzystnych, jak i kiepskich zmian w serwisie. Dodatkowo Wojcicki pracowała w Google, do którego należy YouTube od 1998 roku. Byłą CEO zastąpił szef produktu YouTube, Neal Mohan.

Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka newsowego podsumowania tygodnia ITHardware.

Nastały ciężkie czasy dla producentów płyt głównych. Cztery największe firmy zajmujące się tworzeniem płyt głównych zaliczyły łączny spadek sprzedaży o 10 milionów sztuk w 2022 roku. ASUS, Gigabyte, MSI i ASRock były jednymi z przedsiębiorstw notujących największe spadki. Według źródeł z łańcucha dostaw, ASRock odnotował spadek dostaw o 55 procent rok do roku, z około 6 mln sztuk w 2021 roku do zaledwie 2,7 miliona w zeszłym roku. Natomiast MSI dostarczyło w ubiegłym roku 5,5 miliona, co daje spadek o 42%. ASUS poradził sobie lepiej, bo dwa lata temu dostarczył 18 milionów płyt głównych, a w ubiegłym roku 13,6 miliona (około 25-procentowy spadek). Odwrócenie sytuacji może nastąpić dopiero pod koniec lub na początku 2024 r.

Intel oficjalnie zaprezentował swoje nowe procesory do stacji roboczych o nazwie kodowej Fishawk Falls. Mowa o serii Xeon W-3400 i W-2400 z 15 układami, od flagowego 56-rdzeniowego Xeona w-3495X za 5889 USD do ośmiordzeniowego w3-2423 za 359 USD. Najnowsza platforma HEDT Niebieskich obsługuje serie Xeon W-2400 oraz Xeon W-3400. Obie serie bazują na rdzeniu Golden Cove znanym z procesorów Intel Core 12. i 13. generacji, co daje znaczący przeskok wydajnościowy względem przestarzałego rdzenia Skylake z układów Cascade Lake. Procesory wyposażono we wspólne gniazda LGA-4677 i chipset W790. Niektóre CPU dostępne są w wersjach pudełkowych, ale większość z nich będzie pochodzić od producentów stacji roboczych. Firmy już zapowiedziały dedykowane im płyty główne.

W sieci udostępniono nowe rendery iPhone'a 15 Pro, z których wynika, że smartfon przejdzie widoczne zmiany w konstrukcji. Obrazki oparto na modelach CAD urządzenia uzyskanych od Iana Zelbo, artysty i producenta obudów. Pliki CAD, takie jak te, na których opierają się obrazki, są przekazywane przez Apple fabrykom w Azji w celu przygotowania obudów telefonów przed premierą. Sama ramka jest bardziej zakrzywiona niż wcześniej i przypomina konstrukcję 14-calowych oraz 16-calowych MacBooków Pro i nowego MacBooka Air M2. Obiektywy umieszczone na wyspie wyraźnie odstają, co sugeruje zastosowanie lepszego aparatu.

Użytkownik Reddita o nazwie u/Kelzs nabył niedawno laptopa Razer Blade 18 wyposażonego w topową kartę graficzną NVIDII z rodziny Ada Lovelace, czyli GeForce RTX 4090. Jak się okazało GPU po podkręceniu jest wydajniejszy od stacjonarnego GeForce RTX 3090 Ti. Kelz do podkręcenia wykorzystał program MSI Afterburner i podkręcił układ o +250 MHz pozostawiając fabryczne prędkości pamięci. Co prawda CPU odczuwało skutki throttlingu termicznego, lecz chłodzenie karty było wystarczając efektywne, żeby wygrać ze stacjonarnym RTX 3090 Ti. Jak widzimy laptopowy GeForce RTX 4090 to niezwykle wydajna jednostka, której pod względem specyfikacji bliżej do stacjonarnego GeForce'a RTX 4080.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 93. Sprawdź co Cię ominęło

 0