Noctua: Wszystkie radiatory z AMD AM4 będą kompatybilne z AM5 i Ryzenami 7000. No prawie wszystkie..

Noctua: Wszystkie radiatory z AMD AM4 będą kompatybilne z AM5 i Ryzenami 7000. No prawie wszystkie..

Nowa podstawka AMD AM5, czyli LGA1718 nadciąga wielkimi krokami i jak oficjalnie ogłosił jakiś czas temu producent, oba sockety będą ze sobą kompatybilne w zakresie chłodzenia. Noctua ogłosiła ile z ich zestawów chłodzenia będzie wspierać nowe procesory.

Zmiana socketu na płytach głównych wiąże się często z dodatkowymi kosztami. Przejście na nową generację procesorów  może wymagać zmiany rozwiązania chłodzącego, co w przypadku kosztownych zestawów chłodzenia cieczą jest wyjątkowo dotkliwe. Niektórzy producenci oferują płatne lub darmowe elementy mocujące, które pozwalają na montaż starszych radiatorów na nowych płytach, ale nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie. Noctua oferowała takie zestawy montażowe dla platformy Alder Lake, jednak w przypadku AMD wszystko przebiegnie znacznie prościej, bo niemal wszystkie modele radiatorów tego producenta, które funkcjonują na AM4, będą mogły pracować również z Ryzenami 7000.

Tylko jeden radiator Noctua nie jest obecnie kompatybilny z AM5, jednak dostanie on dedykowany zestaw montażowy. Wszystkie pozostałe radiatory kompatybilne z AM4 będą mogły z powodzeniem chłodzić Ryzeny 7000.

AMD pomyślało w tej kwestii o użytkownikach i nie dość, że AM4 i AM5 mają taki sam rozstaw otworów montażowych, to wysokość Z również się nie zmienia, co oznacza bezproblemową migrację między platformami - przynajmniej w zakresie chłodzenia. Noctua potwierdza, że wszystkie coolery i zestawy montażowe Noctua z wyjątkiem dwóch produktów będą kompatybilne. Z AM5 nie będą działać: niskoprofilowy cooler NH-L9a-AM4 oraz zestaw montażowy NM-AM4-L9aL9i - ale tylko początkowo, bo wspomniany radiator otrzyma w późniejszym czasie dedykowany zestaw montażowy dla AM5.

Nictua podkreśla, że tylko chłodzenia zakupione przed 2019 rokiem będą wymagały zestawów montażowych dla AM5, ale nadal będą obsługiwały procesory Ryzen 7000 następnej generacji, jeśli taki zestaw zostanie zakupiony. Starsze zestawy, które posiadają zestaw montażowy dla AM4 również są kompatybilne z AM5.

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Noctua: Wszystkie radiatory z AMD AM4 będą kompatybilne z AM5 i Ryzenami 7000. No prawie wszystkie..

 0