Nowa aktualizacja Windows 11 naprawia problem z wydajnością procesorów AMD Ryzen

Nowa aktualizacja Windows 11 naprawia problem z wydajnością procesorów AMD Ryzen

Wygląda na to, że Microsoftowi udało się załatać błąd, który powodował obniżenie wydajności procesorów Ryzen w systemie Windows 11 ze względu na zwiększone opóźnienia pamięci podręcznej L3. Czekamy więc na oficjalne udostępnienie aktualizacji.

Kilka dni temu firma Microsoft wydała nową kompilację Windows 11 Insider w wersji 22000.282 w kanałach Beta i Release Preview. Aktualizacja wprowadziła wiele zmian i ulepszeń, z których być może najważniejszą była poprawka wydajności dla procesorów AMD Ryzen, które wykazywały mocny spadek opóźnienia w pamięci podręcznej L3 od czasu pierwszego publicznego wydania systemu operacyjnego. W rzeczywistości problem najwyraźniej został spotęgowany po aktualizacji Windows 11 sprzed tygodnia.

Wygląda na to, że Microsoftowi udało się załatać błąd, który powodował obniżenie wydajności procesorów Ryzen w systemie Windows 11...

Nowa aktualizacja Windows 11 naprawia problem z wydajnością procesorów AMD RyzenNowa aktualizacja Windows 11 naprawia problem z wydajnością procesorów AMD RyzenNowa aktualizacja Windows 11 naprawia problem z wydajnością procesorów AMD Ryzen

Kliknij, aby powiększyć

Ten konkretny problem różni się od utraty wydajności obserwowanej przy włączonych zabezpieczeniach opartych na wirtualizacji (VBS), która jest konsekwencją braku MBEC na starszych procesorach. Dlatego, jak potwierdza AIDA64, nawet najnowsze modele oparte na architekturze Zen 3, takie jak Ryzen 9 5900X, były podatne na ten spadek wydajności, mimo że ta generacja CPU AMD jest oficjalnie wspierana przez Microsoft dla Windows 11 i ma znaczące ulepszenia architektoniczne pod względem wydajności pamięci podręcznej w stosunku do swoich poprzedników.

Teraz gdy poprawka wydajności dla tego problemu została wydana wraz z nową kompilacją 22000.282 (KB5006746), AIDA64 zdecydowało się przetestować procesory pod tą wersją Windowsa 11, aby sprawdzić, czy rzeczywiście twierdzenia Microsoftu są prawdziwe. Przeprowadzono trzy testy, aby zmierzyć opóźnienie pamięci podręcznej L3 w środowiskach Windows 10, Windows 11 przed patchem i Windows 11 po łatce. W przeciwieństwie do poprzedniego razu, do testów wykorzystano procesor Ryzen 9 PRO 3900 oparty na Zen 2 w połączeniu z dwukanałowym zestawem DDR4-2667 na płycie głównej AORUS X570. Wyniki przedstawiono na powyższych screenach.

Uzyskane rezultaty pokazują, że łatka rzeczywiście rozwiązała problem, a wydajność L3 procesorów Ryzen po tej aktualizacji wróciła do poziomu, na jakim powinna być od samego początku. Dlatego wszyscy użytkownicy Windows 11, którzy korzystają z komputera z procesorem Ryzen, powinni jak najszybciej dokonać aktualizacji do tej wersji, gdy tylko Microsoft udostępni łatkę w standardowej dystrybucji, co powinno nastąpić jeszcze dziś. Z kolei patch dotyczący błędu preferowanych rdzeni (UEFI-CPPC2) zostanie opublikowany 21 października.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowa aktualizacja Windows 11 naprawia problem z wydajnością procesorów AMD Ryzen

 0