Nowe flagowe GPU NVIDII (AD102) ma osiągać przeszło 100 TFLOPSów w FP32

Nowe flagowe GPU NVIDII (AD102) ma osiągać przeszło 100 TFLOPSów w FP32

W sieci pojawił się nie tylko nowe plotki na temat mocy obliczeniowej Navi 31, czyli flagowego GPU nowej generacji od AMD, ale również nadchodzącego topowego układu graficznego NVIDII. Ten podobno będzie mógł się pochwalić jeszcze bardziej imponującą mocą obliczeniową, nawet ponad 2,5-krotnie większą niż GeForce RTX 3090 Ti.

Co prawda ostatnie przecieki sugerują, że AMD w ramach RDNA 3 m zapewnić ma 4 razy więcej mocy obliczeniowej pojedynczej precyzji niż w RDNA 2, co przełoży się na aż 92 TFLOPSy, ale mimo wszystko to nowe flagowe GPU Zielonych oferować ma wyższą wydajność. Procesor graficzny AD102, oparty na architekturze Ada Lovelace, ma dostarczyć bowiem ponad 100 TFLOPSów mocy obliczeniowej, czyli 2,5 razy więcej niż GeForce RTX 3090 Ti (40 TFLOPSów) i 2,8 razy więcej niż RTX 3090.  Warto jednak wyraźnie podkreślić, że choć producenci lubią chwalić się tym parametrem, to moc obliczeniowa FP32 (pojedyncza precyzja) nie przekłada się bezpośrednio na lepszą wydajność w grach.

Procesor graficzny AD102, oparty na architekturze Ada Lovelace, ma dostarczyć ponad 100 TFLOPSów mocy obliczeniowej.

Zarówno Greymon55, jak i Kopite7kimi, zgadzają się, że wojna na TFLOPSy stanowić będzie tylko część obrazu nowych grafik i jeśli najnowsze plotki się potwierdzą, to NVIDIA może wyjść z tego starcia zwycięsko. Nowe architektury przyniosą też wiele innych ulepszeń, takich jak przyspieszenie w ramach ray tracingu, obsługa technologii super rozdzielczości i inne funkcje, które mogą przechylić szalę na korzyść jednego lub drugiego producenta.

Aby uzyskać 100 TFLOPSów, GPU AD102 z 18432 rdzeniami CUDA musiałoby być taktowane z częstotliwością 2,7 GHz, a wiele wskazuje na to, że GeForce RTX 4090 będzie wyposażony z częściowo przycięte GPU, dlatego częstotliwość zegara będzie zapewne wyższa. Według Greymon55 flagowe karty nowej generacji mogą oferować bardzo zbliżone częstotliwości taktowania, co w przypadku procesora graficznego AMD Navi 31 oznacza 3,0 GHz (przy założeniu pełnego wykorzystania GPU).

Nie da się ukryć, że całkiem sporo wiemy już o GPU nowej generacji, a niektóre plotki krążą już od miesięcy. Wciąż jednak sporo kluczowych kwestii pozostaje tajemnicą, a część danych, które krążą w sieci od miesięcy, takich jak liczba procesorów CUDA/strumieniowych FP32, może się zmieniać. Wszyscy informatorzy wydają się jednak zgadzać z tym, że procesory graficzne nowej generacji będą energożerne.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe flagowe GPU NVIDII (AD102) ma osiągać przeszło 100 TFLOPSów w FP32

 0