Nowe karty graficzne NVIDII są dużo droższe w Europie (w tym Polsce) niż w USA

Nowe karty graficzne NVIDII są dużo droższe w Europie (w tym Polsce) niż w USA

Wczoraj NVIDIA ogłosiła swoje karty graficzne GeForce RTX 4090 i RTX 4080. W sieci bardzo szybko zawrzało, głównie z powodu cen tych grafik, a gracze głośno wyrażają swoje niezadowolenie choćby z 12 GB wariantu GeForce'a RTX 4080, który zdaniem wielu jest po prostu przebranym GeForcem RTX 4070 sprzedawanym za 900 USD. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, kiedy porównamy amerykańskie i europejskie ceny.

Po tym, jak ujawniono ceny nowych grafik NVIDII na region europejski, okazało się, że najnowsze karty z serii RTX 40 są u nas wyceniane znacznie wyżej niż w USA. Warto przy tym nadmienić, że obecnie kursy dolara i euro są praktycznie na jednym poziomie (dolar jest 2 grosze droższy). I tak, o ile Amerykanie zapłacą za nowego flagowca Zielonych, czyli GeForce RTX 4090, 1599 USD, tak Europejczycy muszą już wyłożyć 1949 EUR (9399 zł). Za GeForce RTX 4080 16 GB w Stanach Zjednoczonych zapłacimy 1199 USD, a na Starym Kontynencie 1469 EUR (7049 zł), natomiast wersja tej karty z 12 GB pamięci to w USA koszt rzędu 899 USD, a u nas 1099 EUR (5299 zł). Oznacza to, że nowe karty graficzne z serii GeForce RTX 40 są w Europie ok. 22% droższe.  

Po tym, jak ujawniono ceny nowych grafik NVIDII na region europejski, okazało się, że najnowsze karty z serii RTX 40 są u nas wyceniane znacznie wyżej niż w USA.

Głównym powodem takich różnic może być wysoki podatek VAT obowiązujący w Europie, który w większości krajów wynosi ok. 20%, co zdaje się pokrywać z różnicą na korzyść amerykańskich cen. To, w połączeniu z wyższymi kosztami energii elektrycznej, oznacza, że granie będzie bardzo kosztownym hobby dla mieszkańców Europy. 

To nie jest dobra wiadomość dla graczy w UE, którzy nie mogą się doczekać zakupu najnowszych produktów NVIDII. Tym bardziej że kryzys ze spekulantami uderzył w ten region najmocniej, a ceny dotychczasowych modeli wciąż jeszcze nie wróciły do normy. Co więcej, wyższe ceny high-endowych modeli zapewne przełożą się też na wyższe ceny GPU z niższych segmentów. Generalnie idą ciężkie czasy, a powszechna drożyzna nie ominie tego segmentu, więc zapewne wiele osób będzie musiało zrezygnować z modernizacji swojego PC. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe karty graficzne NVIDII są dużo droższe w Europie (w tym Polsce) niż w USA

 0