Nowe przecieki odnośnie procesorów Intel Raptor Lake-S ujawniają duży wzrost pamięci podręcznej

Nowe przecieki odnośnie procesorów Intel Raptor Lake-S ujawniają duży wzrost pamięci podręcznej

Do sieci wyciekł właśnie screenshot z oprogramowania CPU-Z, który podobno prezentuje konfigurację pamięci Cache w ramach 13. generacji procesorów Intela, czyli serii Raptor Lake. 

Niestety nie jesteśmy w stanie określić, czy jest to flagowy procesor Raptor Lake, czy też może któryś z niższych modeli, ale fakt, że na screenie widać konfigurację 8 „dużych” rdzeni i 16 „małych rdzeni”, potwierdza, że mamy do czynienia z nadchodzącą nową generacją giganta z Santa Clara. Przypominamy, że 13. generacja CPU Intela ma zawierać nową mikroarchitekturę rdzenia Performance o nazwie Raptor Cove. Chociaż liczba tych rdzeni nie zmieni się względem Alder Lake, to jednak każdy rdzeń ma otrzymać więcej pamięci podręcznej. Taki scenariusz zdaje się potwierdzać poniższy screenshot. 

Zrzut ekranu z oprogramowania CPU-Z opublikowany przez użytkownika Twittera znanego jako OneRaichu pokazuje konfigurację pamięci podręcznej L1, L2 i L3.

Przypominamy, że 12. generacja, czyli Alder Lake, zawiera 1280 KB pamięci podręcznej L2 i 3072 KB pamięci podręcznej L3 na każdy rdzeń Golden Cove (Performance). Architektura hybrydowa obejmuje również do dwóch klastrów po cztery rdzenie Gracemont (Efficient). Każdy z tych klastrów jest połączony z 2048 kB pamięci podręcznej L2 i 3072 kB pamięci podręcznej L3.

Zrzut ekranu z oprogramowania CPU-Z opublikowany przez użytkownika Twittera znanego jako OneRaichu pokazuje konfigurację pamięci podręcznej L1, L2 i L3. Potwierdza to, że pamięć podręczna L2 (trzeci rząd) dostanie 2 MB na każdy „duży” rdzeń i 4 MB na klaster małych rdzeni. Ta jednostka zawierałaby cztery takie klastry i łączną liczbę 16 „małych” rdzeni. W rzeczywistości mnożnik 16 potwierdza tę liczbę. Taka konfiguracja przekłada się na 32 MB pamięci podręcznej L2, a w połączeniu z 36 MB pamięci L3 daje w sumie 68 MB pamięci podręcznej, czyli o 24 MB więcej niż Alder Lake.

Co ciekawe, następca Raptor Lake, znany pod nazwą kodową „Meteor Lake”, powinien oferować mniejszą pamięć podręczną L2, bo 3 MB na klaster małych rdzeni (Crestmont). Jednak nadal nie wiemy, jak będą wyglądać konfiguracje układów desktopowych, jeśli w ogóle się takowych doczekamy. Intel na razie zapowiedział bowiem tylko mobilne chipy Meteor Lake, ale firma potwierdziła, że ​​architektura będzie skalowana do 125 W.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowe przecieki odnośnie procesorów Intel Raptor Lake-S ujawniają duży wzrost pamięci podręcznej

 0