Nowy socket AMD AM5 dla procesorów ZEN 4 Ryzen 6000 bez PCIe 5.0? Wyciek z Gigabyte potwierdza

Nowy socket AMD AM5 dla procesorów ZEN 4 Ryzen 6000 bez PCIe 5.0? Wyciek z Gigabyte potwierdza

Według TechPowerUp nowa podstawka dla następnej generacji procesorów AMD nie będzie obsługiwać PCIe 5.0. Ta informacja podobno pochodzi z dokumentów pozyskanych podczas ataku ransomware, którego Gigabyte doświadczył na początku tego miesiąca. 

Osoby atakujące Gigabyte zagroziły wyciekiem ogromnej ilości danych, w tym poufnych dokumentów AMD, jeśli nie zapłacą. Źródła TechPowerUp, które podobno mają dostęp do plików pochodzących z ataku na Gigabyte, dostarczyły im schemat blokowy gniazda AM5, pokazujący jego połączenia z innymi komponentami. AM5 to gniazdo przygotowane dla nadchodzących procesorów AMD Zen4 Ryzen 6000 o nazwie kodowej Raphael. Diagram pokazuje wiele połączeń PCIe 4.0, ale żadne z nich nie jest 5.0. Spośród 28 linii PCIe 4.0 na diagramie 16 jest przeznaczonych dla oddzielnej grafiki, cztery dla gniazda m.2 dla NVME, kolejne cztery dla kontrolera USB, a kolejne cztery dla chipsetu AM5. Już wcześniej słyszeliśmy plotki, że AMD może wprowadzić PCIe 5.0 tylko dla procesorów Genoa (Epyc), teraz jednak mamy nowe informacje. Oznacza to, że Intel zdobędzie już na starcie sporą przewagę.

Dokumenty rzekomo pochodzące z ataku na Gigabyte potwierdzają, że AMD nie wprowadzi PCIe 5.0 wraz z AM5 i Zen 4. Może to  być marketingowa porażka i role się właśnie odwracają, bo poprzednio to AMD wyprzedziło przysypiającego Intela, długo wykorzystując zdobytą przewagę. Intel wprowadzi PCIe 5.0 jeszcze w tym roku wraz z Alder Lake.

Grupa RansomExx zaatakowała Gigabyte i wykradła 112 GB danych. Hakerzy następnie zagrozili ujawnieniem wszystkiego, jeśli firma nie zapłaci okupu. Obejmuje to komunikację między Gigabyte i Intelem, AMD i American Megatrends, z których niektóre informacje są nadal objęte klauzulą poufności. Na początku tego tygodnia CyberNews poinformowało, że RansomExx opublikowało około 7 GB tych danych na swojej stronie internetowej.

Alder Lake - Intel prezentuje szczegóły swoich hybrydowych CPU

Pierwsza część ujawnionej paczki zawierała dane od AMD — przypuszczalnie znajdował się tam diagram AM5. Druga część zawiera wewnętrzne dokumenty i kod źródłowy Intel Manageability Commander. AMD obecnie planuje wprowadzić procesory Zen4 w przyszłym roku. Nadchodząca 12 generacja procesorów Intela o nazwie Alder Lake pojawi się jeszcze w tym roku i będzie obsługiwać PCIe 5.0, jak również zaoferuje wsparcie dla DDR4 i DDR5, przy czym AMD wymusi przejście na DDR5.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy socket AMD AM5 dla procesorów ZEN 4 Ryzen 6000 bez PCIe 5.0? Wyciek z Gigabyte potwierdza

 0