Nowy standard VESA może zastąpić G-Sync i FreeSync

Nowy standard VESA może zastąpić G-Sync i FreeSync

Stowarzyszenie Video Electronics Standards Association (VESA) ogłosiło nowy program certyfikacji wyświetlaczy o zmiennej częstotliwości odświeżania pod kątem przycięć, migotania, czasów reakcji itp. Chociaż nie zastąpi to rzetelnych recenzji, stosowny certyfikat może ułatwić zakup przyzwoitego monitora lub laptopa.

Stowarzyszenie Video Electronics Standards Association (VESA) ogłosiło właśnie nowy program certyfikacji, który ma ułatwić konsumentom wybór odpowiedniego wyświetlacza o zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR). Nowy standard dołączy do innych wdrożonych przez organizację, w tym Displayport, mocowania wyświetlacza i DisplayHDR.

Stowarzyszenie Video Electronics Standards Association (VESA) ogłosiło nowy program certyfikacji wyświetlaczy o zmiennej częstotliwości odświeżania.

Nowy standard VESA może zastąpić G-Sync i FreeSync

Zmienna częstotliwość odświeżania (VRR) to technologia, która umożliwia wyświetlaczom zmianę częstotliwości odświeżania w locie w określonym zakresie, synchronizując ją z liczbą klatek generowanych przez kartę graficzną i tym samym eliminując zacinanie się i rozrywanie obrazu. NVIDIA G-Sync i AMD FreeSync to rozwiązania VRR od producentów kart graficznych, ale VESA wprowadziła natywną obsługę VRR w wersji Displayport 1.2a już w 2014 roku. Procesory graficzne AMD, Intel i NVIDIA obsługują już ten standard.

NVIDIA i AMD mają już własne programy certyfikacji wyświetlaczy VRR, ale nie precyzują, o jakie testy i ustawienia wyświetlacza chodzi. Mamy nadzieję, że program VESA naprawi ten problem, będąc bardziej otwartym w temacie procedur testowych i równocześnie rygorystycznym co do wyświetlaczy, które otrzymują certyfikat. VESA wprowadza dwa poziomy z dwoma odpowiednimi logo, z których producenci mogą korzystać, jeśli ich urządzenie przejdzie weryfikację. Stowarzyszenie nie będzie testować żadnych „podkręconych” częstotliwości odświeżania oferowanych przez producentów w OSD. Cała certyfikacja odbywa się na domyślnych ustawieniach fabrycznych, co oznacza, że ​​tryb domyślny musi mieć rozsądne czasy reakcji pikseli bez korzystania z dodatkowych opcji (np. overdrive). 

Nowy standard VESA może zastąpić G-Sync i FreeSync

Pierwszym certyfikatem jest AdaptiveSync i jest przeznaczony głównie dla monitorów do gier. Wymaga, aby wyświetlacze miały minimalną częstotliwość odświeżania na poziomie do 60 Hz, a maksymalną co najmniej 144 Hz. Logo będzie zawierać maksymalną częstotliwość odświeżania obsługiwaną przez wyświetlacz. Obowiązkowa jest również obsługa Low Framerate Compensation, która pomaga jednostkom pozostać w zakresie VRR, nawet jeśli liczba klatek na sekundę spadnie poniżej minimalnej częstotliwości odświeżania. Standard testuje również wyświetlacze pod kątem migotania, pominiętych ramek, jittera i czasów reakcji GtG, które muszą być poniżej 5 ms. Nie brzmi to zbyt imponująco, biorąc pod uwagę, że obecnie wiele monitorów reklamuje czasy reakcji poniżej 1 ms. Jednak testy VESA będą znacznie bardziej rygorystyczne od tych przeprowadzanych przez producentów. 

Po pierwsze, VESA przeprowadzi testy w ściśle kontrolowanej temperaturze otoczenia 22,5°C-24,5°C. Niezmienność temperatury jest niezbędna, ponieważ czasy reakcji znacznie poprawiają się, im cieplejszy jest wyświetlacz. Po drugie, VESA weźmie pod uwagę tylko średni czas reakcji 20 różnych przejść G2G, zamiast wybierać najlepsze z nich. Wreszcie,  overshoot i undershoot muszą znajdować się poniżej pewnych progów podczas wszystkich testów.

Nowy standard VESA może zastąpić G-Sync i FreeSync

Drugi certyfikat, MediaSync, skierowany jest dla niższego segmentu i koncentruje się na prawidłowym działaniu VRR podczas odtwarzania multimediów i tworzenia treści. Wymaga stosunkowo wąskiego zakresu częstotliwości odświeżania, nawet 48-60 Hz, ale VESA nadal testuje migotanie, overshoot, undershoot i, co najważniejsze, jitter.

Na wyświetlaczu innym niż VRR 60 Hz oglądanie filmu 24 kl./s spowoduje wyświetlenie parzystych klatek dla trzech interwałów odświeżania, a nieparzystych dla dwóch. Nazywa się to 3:2 Pulldown i powoduje jitter. Wyświetlacze z certyfikatem MediaSync rozwiążą ten problem, wykorzystując w razie potrzeby podwojenie klatek, aby podnieść najniższe częstotliwości odświeżania do zakresu częstotliwości odświeżania monitora, z jitterem ograniczonym do 1 ms.

Warto zauważyć, że VESA testuje i certyfikuje tylko wyświetlacze obsługujące Displayport, takie jak monitory i laptopy. W dokumentach stowarzyszenia możecie bardziej szczegółowo zapoznać się z metodologią testowania i certyfikatami.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy standard VESA może zastąpić G-Sync i FreeSync

 0