NVIDIA całkowicie wycofuje się z Rosji. Firma zamyka biura

NVIDIA całkowicie wycofuje się z Rosji. Firma zamyka biura

NVIDIA dołączyła do grona zachodnich firm zaprzestających wszelkiej działalności w Rosji. Gigant technologiczny wstrzymał dostawy do kraju wkrótce po inwazji na Ukrainę, osiem miesięcy temu, a teraz rezygnuje z pozostałej niewielkiej obecności w Rosji. 

Zieloni w oświadczeniu tłumaczą, że ​​nadal utrzymują swoje biuro w Rosji po zawieszeniu dostaw w celu wsparcia pracowników i ich rodzin, ale ostatnie wydarzenia oznaczają, że nie są w stanie już skutecznie działać w tym kraju. „Wszyscy pracownicy będą mieli możliwość kontynuowania pracy w innych krajach” – podała firma.

NVIDIA dołączyła do grona zachodnich firm zaprzestających wszelkiej działalności w Rosji.

NVIDIA całkowicie wycofuje się z Rosji. Firma zamyka biura

Ostatnie wydarzenia, o których wspomina firma, bez wątpienia odnoszą się do niedawnej eskalacji wojny rosyjsko-ukraińskiej. Ponieważ inwazja nie przebiegała zgodnie z oczekiwaniami Putina, prezydent Rosji wezwał do pierwszego powszechnego poboru wojskowego od czasu drugiej wojny światowej, co wywołało większe protesty niż samo rozpoczęcie wojny. 

Około 300 osób pracowało w rosyjskim biurze NVIDII przed lutową inwazją na Ukrainę. Liczba ta spadła od tego czasu, ale producent kart graficznych przyznał, że nadal zatrudnia około 240 pracowników. 30 września poinformował jednak personel, że biuro zostanie zamknięte z powodu „niemożności zapewnienia efektywnej pracy”.

Chociaż nie zostało to oficjalnie ogłoszone, źródła donoszą, że NVIDIA obecnie aktywnie zabiera na samoloty czarterowe tych, którzy zgodzą się przenieść do biur w innych krajach. Ponadto oprócz wstrzymania dostaw do Rosji, w zeszłym miesiącu amerykańscy urzędnicy poinstruowali NVIDIĘ (i AMD), by zaprzestali sprzedaży wysokowydajnych procesorów graficznych zorientowanych na sztuczną inteligencję bez licencji.

NVIDIA nie jest jedyną firmą, która całkowicie opuściła Rosję. IBM rozpoczął zwalnianie pozostałych pracowników w kraju w czerwcu. Od czasu zawieszenia działalności płacił swoim pracownikom w Rosji, ale zaostrzenie sankcji wobec rosyjskich banków utrudniało utrzymanie pracowników na liście płac. Dzień później Microsoft zwolnił ponad 400 pracowników ze swoich firm w Rosji, obwiniając warunki ekonomiczne. Z kolei Apple, choć wycofało się ze sprzedaży produktów w Rosji, jego App Store jest nadal dostępne w tym kraju. Gigant z Cupertino niedawno usunął z globalnego sklepu rosyjski odpowiednik Facebooka, VKontakte.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA całkowicie wycofuje się z Rosji. Firma zamyka biura

 0