NVIDIA Image Scaling to alternatywa open-source dla DLSS i AMD FSR

NVIDIA Image Scaling to alternatywa open-source dla DLSS i AMD FSR

Listopadowa aktualizacja NVIDII obejmuje wiele elementów związanych z technologią rekonstrukcji obrazu. Głównym tematem wydaje się tu jednak ulepszona technologia skalowania obrazu, zwana Image Scaling, która jest obecnie oferowana jako alternatywa dla DLSS i AMD FSR w nadziei na uzyskanie szerszego wsparcia programistów.

NVIDIA zebrała wiele pochwał za DLSS – funkcję, która sprawia, że ​​obrazy o niższej rozdzielczości w grach wyglądają prawie tak samo dobrze jak obrazy o wyższej rozdzielczości, znacząco poprawiając przy tym wydajność. Działa to poprzez połączenie sztucznej inteligencji, wykorzystania informacji z poprzednich klatek oraz rdzeni tensorowych w kartach graficznych GeForce RTX. AMD FSR również próbuje zwiększyć wydajność poprzez skalowanie obrazów z niższych rozdzielczości za pomocą metod takich jak skalowanie przestrzenne i wyostrzanie. Nie wykorzystuje sztucznej inteligencji ani informacji z poprzednich klatek, ale działa na większości GPU, niezależnie od tego, czy to AMD, czy NVIDII.

Wczoraj NVIDIA pochwaliła się nie tylko najnowszą wersją a DLSS, ale również ​​dodała więcej funkcji do swojej techniki Image Scaling.

NVIDIA Image Scaling to alternatywa open-source dla DLSS i AMD FSR

Porównania między tymi technikami w grach, które używają obu rozwiązań, wykazały, że FSR jest prostszy i ostatecznie mniej skuteczny. Mimo to ostatnio kilka znanych gier zdecydowało się na obsługę FSR przed dodaniem DLSS, a nawet zamiast DLSS. Przykłady obejmują Far Cry 6, Deathloop, Resident Evil Village i Back 4 Blood. Jest to prawdopodobnie wynikiem mniej rygorystycznych wymagań FSR, które ma charakter open-source, więc każdy może potencjalnie go zaimplementować.

Wczoraj NVIDIA pochwaliła się nie tylko najnowszą wersją a DLSS, ale również ​​dodała więcej funkcji do swojej techniki Image Scaling. W porównaniu do DLSS jest to raczej prosty upscaler podobny do FSR, który otrzymał ulepszony algorytm wyostrzania z filtrem sześciopunktowym, czterokierunkowym skalowaniem i adaptacyjnymi filtrami wyostrzającymi.

Image Scaling jest aktywowane w panelu sterowania NVIDIA w sekcji „Zarządzaj ustawieniami 3D”. Po włączeniu dodaje pięć nowych rozdzielczości, które można wybrać za pomocą menu ustawień w grze, w oparciu o procent natywnej rozdzielczości ekranu, od 85 do 50 procent. Warto podkreślić, że ta ostatnia nie jest dostępna dla monitorów 1080p. Gdy użytkownik wybierze jedną z tych rozdzielczości w grze w trybie pełnoekranowym, Image Scaling NVIDII powinno zostać przeskalowane z tej rozdzielczości do natywnej wyświetlacza. Jeśli gra nie obsługuje pełnego ekranu, użytkownik może po prostu użyć tej techniki, aby zmienić rozdzielczość pulpitu.

NVIDIA Image Scaling to alternatywa open-source dla DLSS i AMD FSR

NVIDIA Image Scaling ma nawet nakładkę do gier, która powinna pokazywać wyniki w czasie rzeczywistym. Odbywa się to za pośrednictwem oprogramowania GeForce Experience, którego można również użyć do skonfigurowania skalowania obrazu. Naciśnięcie Alt+F3 podczas grania pozwoli dostosować intensywność wyostrzania podczas gry i natychmiast zobaczyć efekty w czasie rzeczywistym.

NVIDIA oferuje nawet własne rozbudowane porównania między Image Scaling, FSR i DLSS. Firma wyraźnie chce, aby programiści i gracze korzystali z DLSS, który wygląda najlepiej we wszystkich porównaniach. Z drugiej strony skalowanie Image Scaling prezentuje się bardzo podobnie do FSR, gdy porównamy wszystkie trzy metody w Necromunda: Hired Gun. Co więcej, w niektórych sytuacjach, zdaniem producenta, wykorzystanie Image Scaling w Ultra Quality ma zaowocować wyższą jakością oraz wydajnością niż AMD FidelityFX Super Resolution w jakości Ultra Quality. Podobnie jak FSR, NVIDIA udostępnia Image Scaling jako oprogramowanie typu open source, więc technika może być obsługiwana na kartach AMD, a nawet przez GPU Intela. 

Oprócz zaprezentowania nowej technologii skalowania Zieloni ogłosili również aktualizację DLSS do DLSS 2.3, która ma poprawić niektóre wady tej technologii. Gry korzystające z DLSS są czasami znane z tego, że wprowadzają efekt ghostingu ze względu na sposób, w jaki funkcja obsługuje wektory ruchu w grze. Dobrym przykładem jest wersja Death Stranding na PC. Producent twierdzi, że naprawił to za pomocą DLSS 2.3, wskazując Cyberpunk 2077 jako przykład. DLSS 2.3 powinno również poprawić rekonstrukcję cząstek, którą NVIDIA pokazała w Doom Eternal.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA Image Scaling to alternatywa open-source dla DLSS i AMD FSR

 0