NVIDIA pod presją chce zrezygnować z przejęcia ARM Holdings

NVIDIA pod presją chce zrezygnować z przejęcia ARM Holdings

NVIDIA wiązała ogromne plany z przejęciem ARM Holdings, firmy z Wielkiej Brytanii, do której należy IP architektury RISC (reduced instruction set computer). Jednak po sprzeciwach ze strony władz czy konkurencji producent kart graficznych wycofuje się z tej transakcji.

NVIDIA zaproponowała wykup za 40 miliardów dolarów w 2020 roku, aczkolwiek jak podaje serwis Bloomberg do przejęcia nie dojdzie. Zieloni podobno przekazali partnerom biznesowym, że nie oczekują finalizacji zakupu, w konsekwencji poniosą stratę w wysokości 1,25 miliarda dolarów. "NVIDIA Corp. dyskretnie przygotowuje się do wycofania oferty nabycia ARM Ltd. od SoftBank Group Corp. po tym jak nie poczyniła postępów w uzyskaniu zgody na ten krok" - podaje Bloomberg, bazując na osobach wtajemniczonych w sprawę. Po tej wiadomości akcje producenta spadły o 3,2%. Co się stało? Otóż umowa napotkała kilka przeszkód regulacyjnych, a amerykańska Federalna Komisja Handlu doprowadziła do jej zablokowania. Wykup pozostaje również pod lupą brytyjskich i unijnych organów.

NVIDIA pod presją wycofuje się z planu przejęcia ARM.

NVIDIA pod presją chce zrezygnować z przejęcia ARM Holdings

Dodatkowo Jonathan Kanter, szef wydziału antymonopolowego Departamentu Sprawiedliwości USA, powiedział, że będzie starał się powstrzymać fuzje, które budzą obawy. Przeciwko przejęciu AMR są Qualcomm, Intel i Google. Firmy złożyły skargę do urzędu antymonopolowego stwierdzając, iż NVIDIA nie zachowała by niezależności podmiotu, co negatywnie wpłynęłoby na branżę. Warto podkreślić, że Zieloni konkurują z Niebieskimi w segmencie procesorów serwerowych i działają na obszarach stawiających ich w bezpośredniej rywalizacji z wieloma innymi licencjobiorcami ARM. Fiasko transakcji jest więc na rękę nie jednemu producentowi. Z drugiej strony NVIDIA dostarcza chipy m.in. do Amazon AWS czy Microsoft Azure.

Cóż kontrola wszystkich licencji od ARM należącego obecnie do japońskiego SoftBank Group doprowadziłaby do niemałego zamieszania. Za licencje ARM-a płaci przecież każdy producent z branży, więc wizja nabijania portfela konkurentowi nie była dla wszystkich akceptowalna. Początkowo NVIDIA zakładała 18 miesięcy na przeprowadzenie transakcji, a jej finalizacja miała nastąpić najpóźniej w marcu 2022 roku, chociaż umowa z SoftBank Group zakładała termin 13 września bieżącego roku. Cieszycie się, że NVIDIA rezygnuje z tak ważnego przejęcia?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA pod presją chce zrezygnować z przejęcia ARM Holdings

 0