NVIDIA sama produkuje karty CMP 170HX - to potężne pasywne akceleratory A100 do kopania kryptowalut

NVIDIA sama produkuje karty CMP 170HX - to potężne pasywne akceleratory A100 do kopania kryptowalut

W sieci pojawiły się zdjęcia karty CMP 170HX, która jest potężnym układem dostosowanym do wydobycia kryptowalut. W przeciwieństwie do innych modeli z serii CMP, tym razem karta nie jest produkowana przez firmy trzecie, a odpowiada za nią sama NVIDIA.

CMP 170HX to zmodyfikowany akcelerator NVIDIA A100. Karta nie nadaje się do gier ani normalnej pracy, bo nie ma złącz wyświetlacza - możliwe są jedynie obliczenia. Układy te to ewidentnie (podobnie jak w innych wariantach CMP) uszkodzone egzemplarze, które nie nadawały się do sprzedaży jako pełnoprawne A100. Jest to świetny sposób na pozbycie się chipów, które normalnie musiałyby zostać utylizowane. 

NVIDIA wprowadziła na rynek dedykowaną górnikom kryptowalut kartę CMP 170HX. Karta bazuje na akceleratorze A100, a właściwie na egzemplarzach, które z różnych względów nie nadawały się do sprzedaży w pełnej wersji.

CMP 170HX jest zbudowany w oparciu o A100, jednak jest mocno ograniczony. Wspomniane wcześniej wady produkcyjne objawiają się chociażby tym, że układ ten posiada zaledwie 4480 rdzeni CUDA, co stanowi 54%  rdzeni obecnych w pełnoprawnych wariantach. NVIDIA sama tworzy akceleratory A100, dlatego też jest jedynym dostawcą kart CMP 170HX. NVIDIA sama nie produkuje również żadnych innych kart z serii CMP. Pod względem pamięci widać tu również ogromną redukcję. Zamiast 40 GB lub 80 GB obecnych w różnych modelach A100, 170HX oferuje tylko 8 GB pamięci HBM2e, które najprawdopodobniej ułożone są w czterech stosach (sądząc po 4096-bitowej szynie). Karta oferuje maksymalną przepustowość 1,493 GB/s. Warto podkreślić, że chłodzenie w tych kartach jest pasywne.

Skoro 170HX jest oparte o A100, to czy taką kartę można wykorzystać do zaawansowanych obliczeń naukowych? Albo w jakiś sposób wykorzystać w grach? Układy górnicze będą przecież znacznie tańsze, niż niesamowicie wysoko wyceniane A100. NVIDIA przewidziałam, że pojawia się takie pomysły i uniemożliwiła zastosowanie 170HX w innych scenariuszach. Aby to osiągnąć, NVIDIA ograniczyła przepustowość interfejsu PCIe do wersji 1 i tylko czterech linii (mimo że fizycznie jest 16). W każdym innym zastosowaniu będzie to wąskim gardłem wydajności, jednak nie przeszkadza w kopaniu kryptowaliut.

W chwili obecnej karta oferuje wydajność w Ethash na poziomie 164 MH/s bez żadnej optymalizacji. Niestety może być ciężko wykrzesać coś więcej z tego układu, bo w chwili obecnej BIOS nie umożliwia żadnego podkręcania pamięci.  GPU ma taktowanie bazowe 1140 MHz i zegar boost 1410 MHz.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA sama produkuje karty CMP 170HX - to potężne pasywne akceleratory A100 do kopania kryptowalut

 0