Obozy koncentracyjne w grach internetowych. Ekstremiści mordują tam mniejszości - w tym Ujgurów

Obozy koncentracyjne w grach internetowych. Ekstremiści mordują tam mniejszości - w tym Ujgurów

Jak wynika z najnowszych badań, ekstremiści używają popularnych gier wideo i platform do czatowania w grach, aby szerzyć nienawiść. Budują oni wirtualne obozy koncentracyjne w grach takich jak Minecraft i Roblox, gdzie mordują postaci o innym kolorze skóry m.in. Ujgurów. W ciągu trzech miesięcy naukowcy odkryli antysemityzm, rasizm i homofobię na wielu różnych platformach, w tym DLive i Odysee, na których użytkownicy streamują swoje rozgrywki. 

Naukowcy z Royal United Services Institute, który jest częścią zespołu ekspertów ds. przeciwdziałania ekstremizmowi, przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę śledztwo w sprawie gier online i odkryli ekstremistyczne scenariusze odgrywania ról w grach na różnych platformach, które pozwalają graczom tworzyć i udostępniać własne niestandardowe mapy i środowiska. Odkryto obozy koncentracyjne wzorowane na niemieckich obozach z II Wojny Światowej oraz miejsca, w których przetrzymywane są postacie symbolizujące Ujgurów. Budowanie odbywa się w najpopularniejszej grze umożliwiającej tworzenie świata z klocków - Minecraft.

W Minecraft ekstremiści tworzą obozy koncentracyjne, gdzie mordowane są mniejszości etniczne jak Ujgurzy. W Roblox gracze są zachęcani do rozjeżdżania osób o innym kolorze skóry. Skrajna prawica częściowo przeniosła się w świat gier, po zablokowaniu dostępu do Facebooka, YT i innych platform.

Inną grą, w której często pojawiają się nawoływania do przemocy wobec innych nacji jest Roblox. W grze gracze są często zachęcani przez innych do symulowania morderstw osób należących do mniejszości etnicznych poprzez przejechanie ich samochodem. Gry takie "pozwalają ekstremistom na tworzenie doświadczeń z odgrywaniem ról… aby przeżywać zradykalizowane fantazje online" – powiedział Jacob Davey z Instytutu Dialogu Strategicznego.

Twórcy gier pracują nad rozwiązaniem tego problemu, jednak nie jest to łatwe. "Treści terrorystyczne lub brutalne ekstremistyczne są surowo zabronione przez nasze standardy społeczności i podejmujemy działania w celu usunięcia takich treści, jeśli pojawią się w naszych systemach" - twierdzi rzecznik Minecraft. "Pracujemy bez wytchnienia, aby nasza platforma pozostała bezpieczną i cywilną przestrzenią, a dzięki połączeniu uczenia maszynowego i zespołu ponad 2000 moderatorów monitorujemy bezpieczeństwo 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby wykrywać i szybko reagować na wszelkie nieodpowiednie treści lub zachowanie" - dodaje Roblox.

Zdaniem naukowców ekstremiści mogli jednak zwrócić się do przestrzeni gier po tym, jak giganci mediów społecznościowych zwiększyli egzekwowanie swoich zasad. "Skrajna prawica potencjalnie znalazła bezpieczne schronienie, aby rozpowszechniać swoją ideologię lub angażować się w bardziej tradycyjną propagandę – rzeczy, które zrobiliby kilka lat temu na Facebooku, YouTube i Twitterze" - twierdzi Jacob Davey.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Obozy koncentracyjne w grach internetowych. Ekstremiści mordują tam mniejszości - w tym Ujgurów

 0