Oracle nie chce przestarzałego Intela. Firma stawia na AMD i Ampere

Oracle nie chce przestarzałego Intela. Firma stawia na AMD i Ampere

Larry Ellison, dyrektor generalny Oracle, wskazał, że w tym roku nie planuje zakupu procesorów Intel do serwerów swojej firmy. Twierdzi, że architektura Intela osiągnęła swoje granice, dlatego bardziej preferuje procesory AMD i Ampere.

Podejście Oracle pokazuje trendy panujące w branży. Intel ma problemy?

Ostatnio Intel nie radzi sobie najlepiej w dziedzinie procesorów serwerowych. Ich produkty mają mniejszą liczbę rdzeni niż konkurencyjne rozwiązania i są mniej ekonomiczne. W rezultacie, konkurencyjna firma AMD zdobywa większy udział na rynku dzięki wprowadzeniu dwóch obiecujących linii procesorów EPYC, takich jak Bergamo z większą liczbą rdzeni i architekturą Zen 4c oraz Genoa z pamięcią 3D V-Cache. Warto również zauważyć, że bardziej wydajna architektura ARM, znana głównie z urządzeń mobilnych i IoT, zyskuje na popularności w obszarze serwerów - co świetnie widać na przykładzie rozwiązań Ampere. Oracle, zgodnie z oświadczeniem dyrektora generalnego Larry'ego Ellisona, planuje skoncentrować się właśnie na tych dwóch platformach.

Dyrektor Oracle oznajmił, że porzucają przestarzałe procesory Intela. Twierdzi on, że architektura Intela osiągnęła swoje granice, dlatego bardziej preferuje procesory AMD i Ampere. 

Oracle ogłosił swoje plany zakupu procesorów i kart graficznych od trzech różnych firm. Zamierza kupić karty graficzne od Nvidii, inwestując w ten cel miliardy dolarów. Co do procesorów, Oracle zdecydował się na AMD i Ampere. Jednak obszar procesorów będzie wiązał się z większym wydatkiem niż obszar kart graficznych, a Oracle zamierza przeznaczyć na niego aż trzy razy więcej pieniędzy w porównaniu do GPU.

Larry Ellison skomentował również sytuację Intela, sugerując, że ich przestarzała architektura x86 osiągnęła swoje granice i nie jest już brana pod uwagę. Trzeba jednak pamiętać, że procesory z architekturą x86 są również produkowane przez AMD. W związku z tym, Oracle może również rozważać wdrożenia, w których nie zostaną użyte procesory AMD, ale procesory oparte na architekturze ARM, ze względu na ich lepszą wydajność w niektórych zastosowaniach.

ampere

Oracle planuje kupić procesory wyłącznie od AMD i Ampere.

Oracle planuje wprowadzenie nowej platformy Exadata X10M, która będzie wykorzystywać nowe procesory AMD EPYC. Będą one stosowane zarówno w systemach Oracle Exadata Machine, jak i Exadata Cloud@Customer. Obecna generacja X9M nadal korzysta z procesorów Intel Xeon. Według Oracle, Exadata X10M będzie posiadać trzy razy więcej rdzeni procesora. To możliwe, ponieważ procesory AMD oferują warianty z 96 rdzeniami (a w przypadku Bergamo nawet 128 rdzeni), podczas gdy Intel ogranicza się do 60 rdzeni. Dzięki temu potrzeba znacznie mniej serwerów, aby uzyskać tę samą liczbę rdzeni.

W przypadku systemu bazodanowego Oracle Database 19c Enterprise Edition, będzie on korzystał z nowych procesorów Ampere, które są bardziej wydajne niż procesory AMD. Procesory Ampere są szczególnie użyteczne w przypadkach, gdzie istnieje ograniczenie zużycia energii elektrycznej, które wynika z różnych przepisów regulacyjnych. Wprowadzenie nowej platformy Exadata X10M z procesorami AMD i Ampere jest częścią strategii Oracle, mającej na celu dostarczenie bardziej wydajnych rozwiązań dla klientów i zwiększenie efektywności energetycznej w systemach bazodanowych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oracle nie chce przestarzałego Intela. Firma stawia na AMD i Ampere

 0