Drzewa w Ostrołęce noszą imiona: Geralt, Yennefer, Triss...

Drzewa w Ostrołęce noszą imiona: Geralt, Yennefer, Triss...

Projekt Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki wszedł w życie pomimo protestów jednego z radnych z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Pod koniec ubiegłego roku Młodzieżowa Rada Miasta Ostrołęki opracowała projekt zakładający nadanie niektórym drzewom rosnącym na terenie miasta imion bohaterów sagi "Wiedźmin". Pomysłodawcy uzasadniali sensowność przedsięwzięcia zwiększeniem atrakcyjności Ostrołęki w oczach turystów. Pomysł poparł nawet Andrzej Sapkowski, wyrażając jednocześnie zgodę na wejście inicjatywy w życie. Ostatecznie doszło do tego w marcu bieżącego roku, pomimo że jeden z radnych, Ryszard Żukowski (Prawo i Sprawiedliwość), zgłosił szereg zastrzeżeń.

Od marca bieżącego roku siedem drzew w Ostrołęce nosi imiona postaci znanych z książek, seriali oraz gier z serii "Wiedźmin".

Żukowski wyrażał swoje zaniepokojenie użyciem nazw niezwiązanych z językiem polskim. "Naszym zadaniem jest pomnażanie dziedzictwa narodowego" - mówił. Nawiązywał tym samym do słów Jana Pawła II, z którymi treść książek Sapkowskiego jest sprzeczna. Co więcej, radny zwrócił uwagę na to, że bohaterowie, których imiona wybrano, to "czarodzieje" oraz "szczury", a poza tym są wśród nich postacie żeńskie, podczas gdy wszystkie drzewa objęte pomysłem były rodzaju męskiego. "Wyraźnie widać poprawność polityczną" - twierdził.

 Netflix zmienia cennik. Jest podwyżka, ale niektórzy zapłacą mniej

Gdy doszło do głosowania, 16 spośród 19 ostrołęckich radnych opowiedziało się za uchwałą, dwóch wstrzymało się od głosu, a przeciwko był tylko jeden (można zgadywać, który). W efekcie siedem miejscowych drzew nazwano następująco:

  1. Regis - jesion wyniosły (skwer im. dr. J. Psarskiego przy ulicy Staszica 1);
  2. Geralt z Rivii - dąb szypułkowy (skrzyżowanie ul. Bogusławskiego i 11 Listopada);
  3. Vesemir - dąb szypułkowy (ulica Poprzeczna);
  4. Jaskier - dąb szypułkowy (przy ulicy Księcia Mieszka I nr 1);
  5. Triss Merigold - dąb szypułkowy (przy ulicy Baśniowej 16);
  6. Yennefer z Vengerbergu - dąb szypułkowy (przy ulicy 11 Listopada 28);
  7. Cirilla - dąb szypułkowy (przy ulicy Księcia Mieszka I nr 1, koło restauracji "Turystyczna").

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Drzewa w Ostrołęce noszą imiona: Geralt, Yennefer, Triss...

 0