Pierwsza aktualizacja Windows 11 pogarsza obsługę CPU Ryzen. AMD zapowiada poprawki

Pierwsza aktualizacja Windows 11 pogarsza obsługę CPU Ryzen. AMD zapowiada poprawki

Microsoft wczoraj, 12 października, wypuścił pierwsze aktualizacje zbiorcze dla nowego systemu operacyjnego Windows 11, który zadebiutował przed tygodniem, 5 października. Wygląda na to, że update jeszcze pogarsza sytuację użytkowników Ryzenów, ale na szczęście rozwiązanie jest już na horyzoncie.

Comiesięczne pakiety aktualizacji firmy dla systemu Windows są nieoficjalnie nazywane aktualizacjami „wtorkowych poprawek”, ponieważ przeważnie ukazują się w drugi wtorek każdego miesiąca. Wkrótce po premierze Windows 11 AMD i Microsoft wspólnie odkryły, że nowy OS jest słabo zoptymalizowany pod kątem procesorów AMD Ryzen, które znacznie zwiększają opóźnienia w pamięci podręcznej L3, a UEFI-CPPC2 (preferowany mechanizm rdzeni) nie działa, co w konsekwencji powoduje ich słabszą wydajność procesorów AMD pod tym systemem. Procesor Ryzen 7 2700X „Pinnacle Ridge”, który zwykle ma opóźnienie pamięci podręcznej L3 wynoszące 10 ns, po przetestowaniu pod kątem opóźnienia na Windows 11 uzyskał 17 ns. Sytuacja pogorszyła się znacznie wraz z aktualizacją z 12 października, podnosząc opóźnienie do 31,9 ns.

Wygląda na to, że update Windows 11 jeszcze pogarsza sytuację użytkowników Ryzenów, ale na szczęście rozwiązanie jest już na horyzoncie.

Pierwsza aktualizacja Windows 11 pogarsza obsługę CPU Ryzen. AMD zapowiada poprawkiPierwsza aktualizacja Windows 11 pogarsza obsługę CPU Ryzen. AMD zapowiada poprawki

AMD opublikowało oświadczenie w mediach społecznościowych. Firma stwierdziła, że ​​zostały opracowane poprawki dla obu problemów i określiła daty, w których zostaną one udostępnione. Patch dotyczący błędu preferowanych rdzeni (UEFI-CPPC2) zostanie opublikowany 21 października. Klienci mogą poprosić o łatkę jeszcze wcześniej. Przez „klientów” AMD prawdopodobnie rozumie się dużych klientów korporacyjnych, którzy korzystają z aplikacji o znaczeniu krytycznym na stacjach roboczych z obsługą Threadripper lub EPYC. Błąd opóźnienia pamięci podręcznej L3 zostanie naprawiony za pośrednictwem kanału Windows Update, jego wydanie zaplanowano na 19 października.

Pierwsza aktualizacja Windows 11 pogarsza obsługę CPU Ryzen. AMD zapowiada poprawki

Jeśli plotki dotyczące daty premiery procesorów Intel Core „Alder Lake” 12. generacji na przełomie października i listopada są prawdziwe, sytuacja z tymi łatkami będzie miała bezpośredni wpływ na AMD. Recenzenci procesorów będą zmuszeni używać systemu Windows 11 do testów Core „Alder Lake”, ponieważ nowy system operacyjny podobno ma większą świadomość heterogenicznego designu rdzeni nowych CPU Niebieskich. Przejście na Windows 11 wymusi przetestowanie wszystkich procesorów, w tym układów AMD Ryzen pod nowym OS. Tymczasem układy AMD borykają się ze spadkiem wydajności do 15% spowodowanym dodatkowym opóźnieniem pamięci podręcznej i błędami preferowanych rdzeni, co może mieć wpływ na wyniki procesorów AMD w recenzjach premierowych układów Intel Core 12. generacji. W interesie AMD jest więc dostarczenie tych łatek najszybciej, jak to możliwe i oby producent nie zaliczył tu żadnego opóźnienia.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pierwsza aktualizacja Windows 11 pogarsza obsługę CPU Ryzen. AMD zapowiada poprawki

 0