Piracka kopia Spider-Man No Way Home zawiera program zmieniający PC w koparkę kryptowalut

Piracka kopia Spider-Man No Way Home zawiera program zmieniający PC w koparkę kryptowalut

Spider-Man: No Way Home cieszy się popularnością, którą wykorzystują hakerzy. Film trafił na serwisy pirackie, jednak jego pobranie może wiązać z ryzykiem zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem wydobywającym kryptowalutę.

Spider-Man: No Way Home wzbudza ogromne zainteresowanie również w serwisach z torrentami. Wykorzystują tę sytuację hakerzy, którzy dodają do pirackiej wersji malware infekujący komputery. Według firmy ReasonLabs stojącej za tym odkryciem cyberprzestępcy przejmują pełną kontrolę nad urządzeniem i używają go do kopania kryptowalut. Infekcja objawia się wolnym działaniem sprzętu, a także wyższymi rachunkami za prąd (komputer służy za koparkę wirtualnej waluty). Co gorsza, plik pozostaje ciężki do wykrycia i łatwo obchodzi zabezpieczenie Windows Defender. Cyberprzestępcy chcą w ten sposób wydobyć Monero (XMR).

Piracka wersja filmu Spider-Man: No Way Home służy do infekowania komputerów, które służą potem do wydobywania kryptowaluty.

Piracka wersja Spider-Man No Way Home zawiera oprogramowanie zmieniające PC w koparkę kryptowalut

W dzisiejszym świecie cyberbezpieczeństwo stanowi wyzwanie. W 2021 r. odnotowano około 714 milionów prób ataków ransomware (wzrost o 134% w porównaniu z 2020 rokiem). Ponieważ ludzie spędzają więcej czasu w Internecie, poświęcając czas na pracę czy rozrywkę, przestępcy odkrywają nowe możliwości wyłapywania celów. Jednym z najłatwiejszych sposobów jest odpowiednia przynęta taka jak popularny film. ReasonLabs twierdzi, że przypadek Spider-Mana nie jest pierwszym w ostatnim czasie. Niestety tego rodzaju złośliwe oprogramowanie obejmuje nie tylko filmy, ale również inne elementy m.in. pirackie kopie gier.

Kilka tygodni temu badacze z Kaspersky odkryli malware, który atakuje zarówno Windowsa, jak i Androida. Za jego powstanie odpowiada grupa hakerska ScarCraft specjalizująca się w przeprowadzaniu ataków Advanced Persistent Threat. Odkryto trzy wersje złośliwego oprogramowania, z czego jedna w jest formie skryptu PowerShell, druga to plik wykonywalny Windowsa a trzecia jest aplikają na Androida. Jak widzimy musimy zachować szczególną ostrożność podczas pobierania i otwierania plików z sieci.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Piracka kopia Spider-Man No Way Home zawiera program zmieniający PC w koparkę kryptowalut

 0