Plotka: Intel podzieli serię Core Ultra 100H na układy 28 W i 45 W. Zabraknie linii Core Ultra 100P

Plotka: Intel podzieli serię Core Ultra 100H na układy 28 W i 45 W. Zabraknie linii Core Ultra 100P

Jak twierdzi jeden z leaksterów, w ramach rodziny procesorów Meteor Lake zabraknie serii Core Ultra 100P. Zamiast tworzyć linię "100P", Intel ma dokonać podziału w serii Core Ultra 100H. Procesory do niej należące zostaną tym sposobem przydzielone do dwóch podserii: 28 W i 45 W. Dowiedzieliśmy się także, jak będzie to wyglądać w praktyce.

Może zabraknąć serii Core Ultra 100P

Jeśli informacje udostępnione przez leakstera Golden Pig Upgrade są zgodne z prawdą, to Intel jeszcze bardziej namiesza w nomenklaturze swoich nadchodzących procesorów. Jak dobrze wiemy, zbliżające się wielkimi krokami mobilne procesory z rodziny Meteor Lake przyniosą istotną zmianę w kwestii nazewnictwa. Zabraknie bowiem stosowanego przez Intela od dawien dawna oznaczenia w postaci Core i3/i5/i7/i9. Zamiast tego stosowane będą nazwy Core 3/5/7 oraz Core Ultra 5/7/9.

Jak pisze Golden Pig Upgrade, Intel zrezygnuje także w ogóle z linii procesorów Core Ultra 100P.

Intel COre

Jak pisze Golden Pig Upgrade, Intel zrezygnuje także w ogóle z linii procesorów Core Ultra 100P. Obecnie dostępne modele z końcówką "P" cechują się TDP na poziomie 28 W. Mimo rezygnacji z serii Core Ultra 100P, układów z takim TDP jednak nie zabraknie. Intel ma bowiem podzielić linię Core Ultra 100H na dwa segmenty. O tym, do którego z nich przynależeć będzie dany model zadecyduje oczywiście jego wartość TDP. Jak informuje leakster, Niebiescy mają tutaj dokonać podziału na kategorie 28 W i 45 W. Do tej pierwszej przypisane zostaną modele z oznaczeniem Core Ultra 5 oraz Core Ultra 7. Co ciekawe, według tych doniesień, 45-watowym TDP charakteryzować będzie się wyłącznie Core Ultra 9.

Core Ultra 7 i Core Ultra 9 z taką samą liczbą rdzeni

Warto tutaj zwrócić uwagę, że zarówno Core Ultra 7 155H, jak i Core Ultra 7 165H dysponują 16 rdzeniami i 22 wątkami, o czym wiemy z benchmarków, które wyciekły do sieci. Tak się składa, że wyciekł również test procesora Core Ultra 9 185H, który posiada dokładnie taką samą liczbę rdzeni i wątków, a mimo to - zgodnie z nowymi informacjami - będzie miał o 17 W wyższe TDP.

Możemy zatem spodziewać się, że modele Core Ultra 5 i Core Ultra 7 trafią do smukłych i lekkich laptopów, podczas gdy Core Ultra 9 zobaczymy w gamingowych maszynach. Ciekawe tylko czy Intel zdecyduje się w takim wypadku jasno oznaczyć, że w ramach linii Core Ultra 100H dostępne są procesory o bardzo różnym TDP.

Jakiś czas temu ten sam leakster zdradził, że Intel szykuje jeszcze energooszczędne jednostki Core Ultra 100U. Równiez tutaj dokonany ma być podział uzależniony od wartości TDP. Jedna seria zaoferuje 9-watowe układy, a druga 15-watowe. Mimo że do tej pory zdążyła pojawić się już cała masa przecieków o mobilnych procesorach Meteor Lake, wciąż jeszcze nie wiemy o nich wszystkiego. Na oficjalne ogłoszenie będziemy musieli poczekać do 14 grudnia. Wówczas spodziewamy się także ujawnienia pierwszych laptopów właśnie z nowymi CPU Intela.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: Intel podzieli serię Core Ultra 100H na układy 28 W i 45 W. Zabraknie linii Core Ultra 100P

 0