Plotka: NVIDIA kończy produkcję GPU GP102 i szykuje układ GA104 (Ampere)

Plotka: NVIDIA kończy produkcję GPU GP102 i szykuje układ GA104 (Ampere)

Wygląda na to, że rozpoczął się właśnie sezon na przecieki odnośnie nowych gamingowych kart graficznych NVIDII. Co ciekawe, te bazować mają na architekturze Ampere, a nie Volta jak sądzono wcześniej.

Warto jednak zacząć od tego, że doniesienia portalu 3DCenter traktować należy obecnie jedynie jako zwykłą niepotwierdzoną plotkę, dlatego też lepiej czytać poniższe rewelacje ze sporą dawką sceptycyzmu i dystansu, przynajmniej dopóki nie otrzymamy jakiejś weryfikacji i kolejnych doniesień z innych źródeł. I tak, portal twierdzi, że NVIDIA zakończyła już cykl życia układu GP102, który obecnie jest flagowym GPU w komercyjnym segmencie rynku, wykorzystywanym choćby w karcie graficznej GeForce GTX 1080 Ti. Oznacza to, że firma zakończyła już produkcję tego układu graficznego  i to podobno pod koniec zeszłego roku. Jeśli to prawda, to modele bazujące na tym GPU powinny całkowicie zniknąć ze sklepowych półek w ciągu kilku miesięcy (albo i szybciej, patrząc na obecną dynamikę sprzedaży).

Najnowszy plotki wskazują na dość nieoczekiwany zwrot wydarzeń i wygląda na to, że gracze mogą nie doczekać sie kart z układami Volta

Tu do gry wkracza jednak układ GA104, który zdaniem Beyond3D bazować będzie na architekturze Ampere, która zastąpi Pascal. Oficjalnej zapowiedzi tego GPU oczekiwać mamy w marcu, jego produkcja ruszyć ma w tym miesiącu, a premiera spodziewana jest w kwietniu. Ten rozkład zdaje się pasować do typowego harmonogramu NVIDII, ponieważ w drugim kwartale tego roku miną dokładnie dwa lata od ujawnienia GP104. By zachować dwuletni cykl wydawniczy, firma musi wypuścić następcę w pierwszej połowie tego roku. GA104 trafić może do takich kart, jak GeForce GTX 2080 i 2070 (o ile Zieloni zachowają obecny schemat nazw), ale spodziewać można się także okrojonych wariantów GPU, jak np. GA106, które trafią do modeli ze średniej półki czy budżetowych GA107 / GA108, natomiast w późniejszym terminie także GA102 dedykowanego entuzjastom (GeForce GTX 2080 Ti bazować może na tym GPU).  

Tu powstaje jednak pytanie, co z Volta? Trzeba brać pod uwagę kilka możliwych scenariuszy dla tej architektury. Po pierwsze, technologia ta wykorzystywana może być jedynie w segmencie HPC, a Ampere trafi do komercyjnych produktów skierowanych do graczy. Niewykluczone jest jednak również, że Ampere to jedynie odświeżona wersja Pascala, która przyniesie lepszą optymalizację i niższy proces technologiczny. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że to właśnie Volta i Ampere stanowią dwie strony tej samej platformy. Ostatnia ewentualność jest taka, że plotka ta jest wyssana z palca i nijak ma się do rzeczywistości.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: NVIDIA kończy produkcję GPU GP102 i szykuje układ GA104 (Ampere)

 0