Płyty główne AM4 wkrótce bez wsparcia dla starszych procesorów AMD

Płyty główne AM4 wkrótce bez wsparcia dla starszych procesorów AMD

Producenci płyt głównych z podstawką AM4 zamierzają całkowicie zrezygnować ze wspierania jednej ze starszych serii procesorów AMD.

Obecne płyty główne z podstawką AM4 wspierają obecnie cztery platformy: nowe procesory Ryzen 2000, Ryzen 2000 G APU ze zintegrowaną grafiką, pierwszą generację Ryzenów oraz Bristol Ridge. Bristol Ridge było ostatnią generacją procesorów AMD przez wypuszczeniem Ryzenów i to właśnie z tą platformą zadebiutowała podstawka AM4, której cykl życia ma wykraczać poza 2020 rok. Okazuje się jednak, że część producentów płyt głównych porzuca wsparcie dla Bristol Ridge. Głównym powodem takiej decyzji jest ograniczona pojemność BIOS'u. Wspieranie tak dużej liczby procesorów sprawia, że rozmiar danych wykracza poza 128 megabity, a właśnie taką ilość jest w stanie pomieścić układ BIOS stosowany przez zdecydowaną większość producentów płyt. Oczywiście można zastosować kości o większej pojemności przykładowo 256 megabitów, jednakże jak zawsze problemem są koszty.

Wkrótce producenci płyt głównych całkowicie zrezygnują z Bristol Ridge

bios gigabyte

128 Mb chip kosztuje mniej niż połowę ceny 256 Mb kości i jest to koszt, którego twórcy płyt głównych nie chcą pokrywać, zwłaszcza patrząc na stosunkowo słaby komercyjny sukces procesorów Bristol Ridge. Są to różnice na poziomie 3-4 dolarów, co może brzmieć śmiesznie, jednak patrząc globalnie na miliony dostarczanych płyt, te kilka dolarów może być ogromnym kosztem powodującym utratę cenowej przewagi nad konkurencją. Nie ulega żadnej wątpliwości, że większość przyszłych płyt AM4 będzie pracować z Ryzenami, a jedyne wzmianki  Bristol Ridge, które pojawiały się ostatnio, dotyczyły jedynie dostaw procesorów, które pozwalały na aktualizację BIOSu na wersję ze wsparciem dla Ryzenów. Już wkrótce wsparcie dla Bristol Ridge zniknie niemal całkowicie i chyba nie ma za czym płakać.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyty główne AM4 wkrótce bez wsparcia dla starszych procesorów AMD

 0