Płyty główne Intel Z790 z obsługą M.2 PCIe 5.0 - wiemy kiedy zostaną ujawnione

Płyty główne Intel Z790 z obsługą M.2 PCIe 5.0 - wiemy kiedy zostaną ujawnione

Płyty główne z chipsetem Intel Z790 zadebiutują jako flagowe konstrukcje dla procesorów Core 13. generacji, znanej szerzej jako Raptor Lake. Według najnowszych doniesień, układy zaoferują kilka przydatnych funkcji, które mogą skłonić konsumentów do przesiadki z serii 600. Jedną z najważniejszych opcji ma być obsługa standardu PCIe 5.0 dla nośników na złączu M.2. Premiery możemy spodziewać się w trzecim kwartale bieżącego roku.

Płyty główne oparte na chipsecie Intel Z790 będą flagowymi podstawkami, należącymi do nowej serii 700, która jest dedykowana nadchodzącym procesorom Core 13. generacji (Raptor Lake). Kolejne pogłoski sugerują, że niebiescy będą chcieli przekonać użytkowników serii 600 do modernizacji sprzętu, a wszystko za sprawą dodania kilku przydatnych funkcji I/O. Jednostki Raptor Lake zadebiutują jesienią tego roku, a ich montaż będzie możliwy także na istniejących już płytach z linii 600. Na rynku pojawią się również układy B760, H770 oraz omawiany Z790. Płyty z oznaczeniem H710 mają zostać wycofane, a ich miejsce zajmą obecne już w na półkach sklepowych konstrukcje H610.

Wygląda na to, że jedynie droższe płyty główne z chipsetem Intel Z790 będą oferować obsługę dysków M.2 pod kontrolą PCIe 5.0.

Według kanału Moore's Law Is Dead, płyty główne Intel Z790 wprowadzą obsługę dysków SSD M.2 pod kontrolą interfejsu PCIe 5.0. Rozczarowaniem jest jednak wzmianka, iż nie wszystkie z nich będą owy standard wspierać. Wygląda zatem na to, że najnowszy standard zobaczymy jedynie w modelach z górnej półki. Oczywiście taki zabieg spowodowany jest dodatkowymi kosztami związanymi chociażby z dodaniem kolejnych warstw PCB. Pogłoski mówią także o premierze chipsetu Z790 w trzecim kwartale bieżącego roku (pod koniec lipca lub sierpnia).

Najpewniej będzie to jednak papierowa premiera, a na uruchomienie sprzedaży detalicznej przyjdzie nam jeszcze poczekać. Niemniej jednak dociera do nas coraz więcej informacji sugerujących zbliżające się ogłoszenie serii 700. Jednym z przykładów jest dodanie przez HWiNFO wstępnego wsparcia dla płyt Z790 od ASUSA. Wygląda zatem na to, że z nowego standardu skorzystają jedynie użytkownicy z grubszym portfelem.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyty główne Intel Z790 z obsługą M.2 PCIe 5.0 - wiemy kiedy zostaną ujawnione

 0