Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 109. Sprawdź co Cię ominęło

Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 109. Sprawdź co Cię ominęło

Jak co tydzień zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia kanału ITHardware na YouTube i do zapoznania się z materiałem prezentującym najważniejsze wydarzenia minionych 7 dni.

Za powstanie wideo odpowiada nasz redakcyjny kolega Beniamin znany lepiej jako Technokrata, którego kojarzyć możecie z jego autorskiego kanału traktującego o nowych technologiach. Tego rodzaju treści to dobre rozwiązanie dla użytkowników zajętych codziennymi sprawami niemających czasu, by na bieżąco sprawdzać branżowe wydarzenia. Tutaj dostają więc na tacy najważniejsze newsy ze świata i z podwórka.

Premiera nowego MacBooka Air 15 z układem M2; Mac Studio i Mac Pro dostaną nawet M2 Ultra

Za nami konferencja WWDC 2023, na której Apple zaprezentowało nowe produkty. Jednym z nich był MacBook Air (2023) wyposażony w 8-rdzeniowy i 10-rdzeniowy procesor graficzny. Do tego 15,3-calowy wyświetlacz Liquid Retina o jasności do 500 nitów mający zaledwie 11,5 mm grubości, co według Apple czyni go najcieńszym 15-calowym laptopem na świecie. Urządzenie zawiera dwa porty Thunderbolt do podłączania akcesoriów i zewnętrzny wyświetlacz do 6K, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, a także ładowanie MagSafe. Nowy Mac Studio (2023) ma złącze HDMI o większej przepustowości, obsługujące rozdzielczość do 8K i częstotliwość odświeżania 240 Hz. Mac Pro (2023) otrzymał potężny 24-rdzeniowy procesor i maksymalnie 76-rdzeniowy układ graficzny. Zwiększono również ilość pamięci i pamięci masowej SSD, które teraz są dwukrotnie większe w porównaniu do wcześniejszych wersji z procesorem Intel. Mac Pro (2023) może być skonfigurowany nawet z 192 GB pamięci.

Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka newsowego podsumowania tygodnia.

Oprócz sprzętu Apple przedstawiło też system mobilny iOS 17. Oprogramowanie wprowadza aplikację Journal integrującą dane z różnych programów. Jest tryb StandBy, za sprawą którego iPhone zamienia się w budzik, gdy pozostaje odłożony na bok oraz się ładuje. Użytkownicy będą mieli również dostęp do map offline w systemie iOS, a AirPlay i SharePlay również zostały usprawnione. iOS 17 posiada funkcję powiązaną z AirDrop o nazwie NameDrop. Polega ona na udostępnianiu numerów telefonów innym posiadaczom smartfonów z jabłkiem. Numery telefonów oraz adresy e-mail przekażemy, zbliżając do siebie dwa smartfony.

Intel Arrow Lake nawet z 40 rdzeniami. Panther Lake z nowymi rdzeniami P

Moore's Law Is Dead twierdzi, że Meteor Lake nie pojawi się na komputerach stacjonarnych. W związku z tym premierę gniazda LGA-1851 przesunięto na 2024 rok, co łączy się z debiutem nowych procesorów z wymienionej serii. CPU Arrow Lake (ARL) przyniosą podobno zauważalny skok wydajności i będą mieć nawet 40 rdzeni, do 8 rdzeni wydajnościowych i do 32 energooszczędnych rdzeni. Przeciek wskazuje na poprawę o 40% względem Meteor Lake. Arrow Lake zostanie wyprodukowane za pomocą technologii TSMC, szczególnie dla zaawansowanych układów obliczeniowych, takich jak 8P+32E, 8P+16E i 6P+8E. Raport sugeruje, iż następcą serii Arrow Lake będzie Panther Lake, która wprowadzi nową architekturę wydajnościowego rdzenia o nazwie Cougar Cove. Ma on być w konfiguracji 8P + 32E.

GeForce RTX 5000 - plotki o kolejnej generacji GPU. Szykujcie się na duży wzrost wydajności

GeForce RTX serii 4000 szału nie przyniosły i są uważane za jedne z bardziej rozczarowujących kart graficznych. Cóż jest to kwestia indywidualnej oceny i mimo premiery kolejnych wariantów tej linii NVIDIA myślami jest już przy RTX 5000. Kanał YouTube RedGamingTech tłumaczy, że Hopper Next to „w zasadzie Blackwell”, kryptonim następnej linii gamingowych układów graficznych od NVIDII. GeForce RTX 5000 będzie bazować na 3 nm litografii TSMC, chociaż Huang powiedział, iż firma może sięgnąć po usługi produkcyjne Intela. Liczymy, że Zieloni zwiększą VRAM w kolejnej generacji GPU, bo 8 GB VRAM przestaje wystarczać w przypadku wymagających gier.  Nieznana jest data premiery RTX 5000, lecz nieoficjalnie wskazuje się na 2024 rok.

Data premiery Marvel's Spider-Man 2 ujawniona na Summer Game Fest 2023

Summer Game Fest 2023 obfitował w kilka ciekawych prezentacji i oczywiście na wydarzeniu nie mogło zabraknąć Marvel's Spider-Man 2. Poznaliśmy datę wydania oczekiwanej kontynuacji ciepło przyjętych przygód Petera Parkera na konsoli PlayStation 5. Tytuł trafi na konsolę Sony 20 października 2023 roku, co w zasadzie potwierdza wcześniejsze plotki odnośnie terminu premiery. Na razie w grę zagrają wyłącznie użytkownicy PS5, aczkolwiek w przyszłości pewnie trafi ona także na PC. Każdy, kto zamówi grę w przedsprzedaży, otrzyma odblokowany na start kostium Arachknight dla Petera Parkera z trzema dodatkowymi wariantami kolorystycznymi, skin Shadow Spider Suit dla Milesa Moralesa również z trzema opcjami kolorystycznymi, odblokowany gadżet Web Grabber oraz trzy punkty umiejętności. Standardowa edycja gry będzie kosztować 69,99 dolarów.

Fabularne DLC do Dying Light 2: Stay Human zalicza opóźnienie

Techalnd nie ma dobrych wieści dla fanów Dying Light 2: Stay Human. Drugie fabularne DLC zaliczyło bowiem opóźnienie i trafi do gry w bliżej nieokreślonym przyszłym roku. Niestety, kiedy dokładnie tego najwyraźniej nie wie samo studio. O samym rozszerzeniu także nic nie wiemy. W tym roku deweloperzy dostarczą jednak inną zawartość. Studio nadal działa nad kolejnymi aktualizacjami poprawiającymi oraz usprawniającymi Dying Light 2. „Jak zapewne można się domyślić z bieżących aktualizacji, wciąż pracujemy nad ulepszaniem Dying Light 2. Naszym głównym celem jest zapewnienie, aby gra spełniała, a nawet przewyższała oczekiwania – wasze i nasze. Mamy jeszcze kilka rzeczy do dodania do gry, żeby osiągnąć ten cel przed wydaniem DLC2” – napisano w komunikacie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 109. Sprawdź co Cię ominęło

 0