Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 124. Sprawdź co Cię ominęło

Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 124. Sprawdź co Cię ominęło

Jak co tydzień zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia kanału ITHardware na YouTube i do zapoznania się z materiałem prezentującym najważniejsze wydarzenia minionych 7 dni.

Za powstanie wideo odpowiada nasz redakcyjny kolega Beniamin znany lepiej jako Technokrata, którego kojarzyć możecie z jego autorskiego kanału traktującego o nowych technologiach. Tego rodzaju treści to dobre rozwiązanie dla użytkowników zajętych codziennymi sprawami niemających czasu, by na bieżąco sprawdzać branżowe wydarzenia. Tutaj dostają więc na tacy najważniejsze newsy ze świata i z podwórka.

Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka newsowego podsumowania tygodnia ITHardware.

400 milionów dolarów kary dla Intela za działania przeciwko AMD

Komisja Europejska znów nałożyła na Intela karę w wysokości 400 milionów dolarów (376,36 mln euro) za to, że producent procesorów miał stosować zachęty finansowe, które negatywnie wpływały na konkurencyjność na rynku chipsetów x86. Teraz sprawa koncentruje się na transakcjach przeprowadzonych przez Intela w latach 2002–2006 z głównymi producentami komputerów, takimi jak Acer, HP i Lenovo. Transakcje te miały na celu zahamowanie lub nawet uniemożliwienie wprowadzenia na rynek produktów wyposażonych w procesory konkurencyjnych producentów. W tamtym okresie Intel rywalizował przede wszystkim z AMD.

Kolejna zuchwała próba przemytu udaremniona. Chińscy celnicy przechwycili 360 procesorów Intela

W tym roku wielokrotnie pisaliśmy o próbach przemytu procesorów Intela czy AMD, więc nikogo nie zdziwi następny nieudany przemyt procesorów. Celnikom z Chin udało się przejąć towar złożony z 360 chipów Niebieskich, które ukryto nie pod koszulką, ale nadwoziem autobusu. Celnicy odkryli podejrzaną zawartość w trakcie rutynowej kontroli. Niestety na podstawie udostępnionych zdjęć ciężko wywnioskować, o jakie konkretnie modele chodzi, aczkolwiek wskazuje się na Raptor Lake lub Alder Lake. Procesory ułożone są na stole w siatce 6 x 15, a w stosie prawdopodobnie znajdują się cztery CPU, co daje w sumie 360 egzemplarzy. Zakładając, że są to procesory Core i5-13400 ze średniej półki, łączna wartość przesyłki wyniesie ponad 300 000 zł.

ChatGPT może teraz także generować obrazy. Wszystko dzięki integracji z DALL-E

ChatGPT miał swoje pięć minut i aktualnie jest mniej popularny, choć także nie można powiedzieć, by narzekał na brak zainteresowania internautów. Sztuczna inteligencja może m.in. generować obrazy dzięki dedykowanemu generatorowi nazwie DALL-E 3 mającemu w założeniu pomysłodawców jeszcze lepiej rozumieć ludzi. Dodanie najnowszej wersji DALL-E do ChatGPT umacnia pozycję tego chatbota jako centrum generatywnej sztucznej inteligencji, zdolnego do tworzenia tekstów, obrazów, dźwięków, oprogramowania i innych mediów cyfrowych.

Przejęcie Activision Blizzard na ostatniej prostej. Microsoft uzyskał tymczasową zgodę UK

Wszystko wskazuje na to, iż trwająca ponad półtora roku telenowela związana z przejęciem Activision Blizzard przez Microsoft zmierza do końca. Po uzyskaniu zgód na kluczowych rynkach wyłamuje się brytyjski organ ds. regulacji rynku, który wydał wstępną zgodę na fuzję dwójki gigantów. Warto jednak pamiętać, że pozwolenie wydano tymczasowo, co oznacza, że Brytyjczycy w każdej chwili mogą ponownie je zablokować, a ponadto Microsoft uzyskał pozwolenie w drodze pewnego kompromisu, sprzedając prawa do transmisji strumieniowej w chmurze firmie Ubisoft, co skłoniło CMA do wszczęcia nowego dochodzenia w sprawie fuzji. Jego efektem jest właśnie wydana zgoda.

Aktualizacja 2.0 pomogła. Cyberpunk 2077 na szczycie bestsellerów Steam

Wydanie aktualizacji 2.0 i premiera dodatku Phantom Liberty pomogły wrócić Cyberpunkowi 2077 na listę bestsellerów Steam i na nowo rozpalić zainteresowanie graczy. Wzrasta sprzedaż produkcji i pozwala wrócić jej do top 3 bestsellerów Steam. Polska gra zajmuje aktualnie trzecią lokatę i przegrywa z EA FC 2024, które zadebiutowało dla posiadaczy Ultimate Edition oraz Counter-Strike: Global Offensive będącego liderem rankingu. W chwili pisania tej wiadomości w grę CD Projekt RED gra jednocześnie 182,805 użytkowników platformy Valve.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 124. Sprawdź co Cię ominęło

 0