Poważna wpadka Apple. Notch utrudnia korzystanie z nowych MacBooków Pro

Poważna wpadka Apple. Notch utrudnia korzystanie z nowych MacBooków Pro

Wycięcia w ekranie zwane notchem kojarzą się głównie ze smartfonami, jak choćby iPhone, ale Apple przeniosło to rozwiązanie również do nowych modeli MacBooka Pro. To okazało się jednak problematyczne dla użytkowników, którzy zgłaszają problemy z obsługą laptopów.

Pierwsi użytkownicy nowych MacBooków Pro odkryli, że te potrafią być bardzo problematyczne w obsłudze, ze względu na to, jak system operacyjny macOS radzi sobie z wycięciem w ekranie. Powodować może to, że elementy paska stanu zostają ukryte pod notchem. Wygląda więc na to, że projektując oprogramowanie pod nowe laptopy, Apple zapomniało o pewnych obszarach macOS, które mogą stać się nieosiągalne dla użytkowników. 

Wycięcia w ekranie w nowych MacBookachPro okazało się problematyczne dla użytkowników, którzy zgłaszają problemy z obsługą laptopów.

Właściciel Snazzy Labs, Quinn Nelson, opublikował na Twitterze dwa filmy pokazujące niektóre z wczesnych problemów z wycięciem. Pierwszy film prezentuje coś, co wydaje się błędem w systemie macOS, ponieważ elementy paska stanu, takie jak wskaźnik baterii Apple, zostają ukryte pod wycięciem, gdy są rozszerzone. Nelson pokazuje to za pomocą menu iStat, które może się schować pod notchem. Podczas gdy Apple wydało wytyczne dla programistów, jak pracować z nowym ekranem, twórca iStat Menus twierdzi, że aplikacja używa tylko standardowych elementów statusu i że wskazówki programistyczne Apple „nie rozwiążą problemu przedstawionego w filmie”. Nie wydaje się to  zamierzonym zachowaniem, ponieważ notch działa inaczej w niektórych aplikacjach.

Nelson pokazuje również, w jaki sposób starsza wersja DaVinci Resolve unika wycięcia. W aplikacjach, które nie zostały zaktualizowane pod kątem notcha, nie można nawet przesunąć do niego wskaźnika myszy. Apple blokuje to miejsce, aby starsze aplikacje nie mogły wyświetlać elementów menu w tym miejscu. 9to5Mac wskazuje, że to zachowanie jest niespójne w pozostałej części systemu macOS i np. w Finderze kursor może zgubić się za wcięciem. 

Apple prezentuje nowe MacBooki Pro - nowy design, szybsze procesory i ceny sięgające 31. tys zł

Wycięcie może również podkreślić istniejące problemy z systemem macOS. Aplikacje takie jak DaVinci Resolve (z rozszerzonymi pozycjami menu) mogą przejąć miejsce używane przez elementy statusu systemu. MacRumors wskazuje, że jest to normalne zachowanie systemu macOS, ale wycięcie w oczywisty sposób zmniejsza ilość miejsca zarówno na elementy menu, jak i elementy statusu. Jest to nowy problem, który spowodował trudności z obsługą aplikacji takich jak Bartender i Dozer, które pomagają zarządzać paskiem menu macOS.

Nie jest jasne, w jaki sposób Apple zajmie się tymi niespójnościami. Na szczęście te problemy nie powinny być zbyt częste i prawdopodobnie pojawią się tylko w aplikacjach z dużą ilością pozycji menu lub statusu. Tak czy inaczej, to dziwne, że Apple nie przemyślało tego przed premierą urządzeń, gdyż na pewno problemy te pojawiły się w testach. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Poważna wpadka Apple. Notch utrudnia korzystanie z nowych MacBooków Pro

 0