Pranie brudnych pieniędzy na Twitchu. Policja aresztowała kilkadziesiąt osób

Pranie brudnych pieniędzy na Twitchu. Policja aresztowała kilkadziesiąt osób

Twitch jest popularną platformą streamingową, która jak się okazuje służy nie tylko do prowadzenia transmisji na żywo, ale również prania brudnych pieniędzy. W związku z tym procederem turecka policja aresztowała kilkadziesiąt ludzi.

Według Daily Sabah (via PC Gamer), 40 osób zostało aresztowanych po tym, jak ustalono, że prali oni brudne pieniądze z wykorzystaniem Twitcha. Przestępcy przeprali w ten sposób około 7,3 miliona funtów (10 milionów dolarów). Informacja o procederze trafiła do sieci w listopadzie 2021 roku, wówczas pisano, że działo się to z wykorzystaniem Bitsów, czyli opcji służącej do cheerowania na czacie oraz okazywania wsparcia finansowego osobie prowadzącej transmisję na żywo. Bitsy są bowiem płatnym rozwiązaniem, z którego twórcy dostają część pieniędzy. Oszustwo polegało na użyciu skradzionych kart do płacenia w Bitsach wybranym streamerom.

Turecka policja aresztowała 40 osób za pranie brudnych pieniędzy na Twitchu.

Ci mieli przekazywać na konta bankowe 80% środków, resztę zostawiając sobie. W ujawnieniu nielegalnej działalności pomógł wyciek listy zarobków twórców z Twitcha, z której wynika, że streamerzy z małą liczbą widzów generowali duże wpływy z Bitsów. Kilka dni temu policja z Turcji na polecenie Prokuratury Generalnej aresztowała 40 ludzi w 11 prowincjach kraju związanych z całym procederem (czterech pozostaje na wolności). W ramach śledztwa skonfiskowano nieokreśloną dokumentację i materiały cyfrowe. Po wybuchu afery rzecznik Twitcha powiedział, że platforma podjęła działania przeciwko 150 partnerom z Turcji w związku z nadużywaniem narzędzia monetyzacji.

Po nagłośnieniu sprawy do współpracy z przestępcami przyznało się paru streamerów m.in. BBL Legoo znany z Valoranta, który potwierdził, że na jego konto wpłynęło 4000 dolarów amerykańskich. Do działalności miał go zachęcić przyjaciel. "Skakałem ze szczęścia jak głupi i stwierdziłem - ok. Później, gdy zdałem sobie sprawę, że Bitsy są anonimowe, stałem się podejrzliwy i chciałem zrezygnować wiele razy, ale byłem do tego zmuszany" - napisał na Twitterze wspomniany streamer. Nie wiadomo kogo aresztowano, choć policja przyznaje, że niektórzy są niepełnoletni. Zagadką pozostaje to czy tamtejszy wymiar sprawiedliwości planuje dokonać więcej zatrzymań.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pranie brudnych pieniędzy na Twitchu. Policja aresztowała kilkadziesiąt osób

 0