Procesor z Xboxa Series X przetestowany na PC. Jak wypada na tle typowych pecetowych CPU?

Procesor z Xboxa Series X przetestowany na PC. Jak wypada na tle typowych pecetowych CPU?

Techniczny dział EuroGamera, czyli Digital Foundry, przetestował procesor AMD napędzający najnowsze Xboxy od Microsoftu i porównał go z typowymi pecetowymi CPU.

4800S Desktop Kit

AMD w 2021 roku po cichu wypuściło zestaw 4700S Desktop Kit, a rok później wprowadziło model 4800S. Oba zestawy są oparte na APU z konsol Xbox, które nie są w pełni funkcjonalny, szczególnie jeśli chodzi o zintegrowaną grafikę. Chociaż jednostki APU Xboxa i PS5 można uznać za „wysokiej klasy” APU do codziennego użytku, ich przestarzała architektura Zen 2, brak optymalizacji i ograniczone możliwości platformy stanowią istotne ograniczenia.

AMD 4800S wykorzystuje APU z Xboxa Series X, dzięki czemu można porównać układy z typowo pecetowymi Ryzenami. 

AMD 4800S, w przeciwieństwie do zestawu 4700S, wykorzystuje APU z Xboxa Series X. Oznacza to, znajdziemy tu duży procesor z 8 rdzeniami Zen 2 i 3328 rdzeniami GPU RDNA 2, które niestety zostały wyłączone. Spora część tych procesorów została wyprodukowana z zepsutą grafiką, która nie spełniała standardów AMD i Microsoftu, dlatego też, zamiast wyrzucać te chipy, Czerwoni zdecydowali się je wykorzystać i sprzedawać z wyłączoną grafiką w zestawach micro-ATX ze standardowym coolerem AM4 Wraith.

4800S Desktop Kit

4800S stanowi spory upgrade w stosunku do 4700S, szczególnie pod względem przepustowości PCIe i dostępności nowoczesnych interfejsów. W przeciwieństwie do zestawu 4700S, w którym brakowało gniazda M.2 do szybkich dysków SSD, zestaw 4800S ma dwa takie złącza — jedno do dysków, a drugie do opcjonalnego interfejsu Wi-Fi. Co więcej, gniazdo PCIe oferuje teraz większą przepustowość, nie ograniczając już wydajności grafiki do specyfikacji PCIe Gen2 x4, ale zamiast tego korzysta z interfejsu Gen4 x4. Zestaw 4800S oferuje dwa razy więcej portów SATA, gniazdo NVMe, lepsze chłodzenie i chociaż przepustowość GPU wciąż jest ograniczana, to interfejs 4x PCIe 4.0 pozwala na dobre wyniki z kartami graficznymi wyższej klasy.

GDDR6 jako pamięć operacyjna

Co ciekawe, 4800S wykorzystuje inny typ pamięci niż większość dzisiejszych komputerów stacjonarnych. Podobnie jak 4700S opiera się na pamięci GDDR6 (o pojemności 16 GB), co ma swoje wady i zalety. Chociaż oferuje dwukrotnie większą przepustowość niż pamięć DDR4, opóźnienia pozostają poważnym problemem, częściowo wyjaśniając, dlaczego pamięć GDDR6 nie jest powszechnie używana jako pamięć operacyjna w nowoczesnych PC.

Wydajność 4800S

Jeśli chodzi o wydajność, jednostka APU pracująca w konsoli zwykle osiąga prędkość boost do 3,6 GHz na wszystkich rdzeniach, rezerwując jeden rdzeń na podstawową funkcjonalność systemu. Wersja dla komputerów stacjonarnych może przyspieszyć do 4,0 GHz, działając bardziej jak standardowy procesor Zen 2 ze zmiennymi częstotliwościami, co według analizy EuroGamera skutkuje 11% wzrostem prędkości.

xbox series x apu

Porównując 4800S do dwóch procesorów Zen 2, Ryzen 5 3600 (z większą pamięcią podręczną niż APU dla Xboxa) i Ryzen 7 PRO 4750G (z podobną hierarchią pamięci podręcznej), wydajność w grach wypada gdzieś pomiędzy tymi APU. Jest jednak znacznie słabsza od Ryzena 5 7600 opartego na architekturze Zen 4, który potrafi zapewniać nawet dwukrotnie większą liczbę klatek na sekundę. Recenzent przetestował również 4800S z grafiką RX 7900 XTX, która wykazała podobny trend.

Niestety, 4800S jest trudno dostępny, a nawet zdobycie próbki do tego testu okazało się nie lada wyzwaniem. Biorąc jednak pod uwagę możliwości tego procesora, jego zakup raczej nie ma sensu, bo na rynku znajdziemy tańsze  i wydajniejsze alternatywy. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesor z Xboxa Series X przetestowany na PC. Jak wypada na tle typowych pecetowych CPU?

 0