Procesor za 3500 złotych przetrwał tylko 9 dni. Fala awarii rośnie

Procesor za 3500 złotych przetrwał tylko 9 dni. Fala awarii rośnie

Pojawił się kolejny przypadek uszkodzonego procesora Ryzen z pamięcią 3D V-Cache. Tym razem problem dotyczy modelu 9950X3D, który działał na płycie głównej ASRock z najnowszą wersją BIOS.

Procesory, podobnie jak pamięć RAM, należą do tych podzespołów, której raczej rzadko się psują. O ile rzecz jasna działają z prawidłowymi ustawieniami i w odpowiednich warunkach. Niemniej jednak przypadki awarii się zdarzają i to niestety nawet w przypadku CPU za kilka tysięcy złotych.

Niestety opisana wyżej awaria nie jest jednorazową sytuacją.

O awarii procesora Ryzen 9 9950X3D poinformował członek Reddita używający pseudonimu iksdeasdf. Sam wpis dostarcza wielu kluczowych w tej sprawie informacji. Po pierwsze CPU działał na płycie głównej ASRock X870 Pro RS z najnowszą wersją BIOS oznaczoną jako 3.20. Komputer składał się również z 64 GB pamięci DDR5 Kingston FURY Beast o prędkości 6000 MT/s.

Dalej dowiadujemy się, że prawdopodobnie uszkodzony został tylko procesor. Autor napisał, że sprawdził CPU na nowej płycie głównej od innego producenta niż ASRock. Mimo prób z różnymi kombinacjami pamięci RAM komputer się nie włączał. 

Autor nie przetestował płyty głównej ASRocka jednak zakłada, że jest ona nadal w pełni sprawna. Nie wierzy również, aby jednocześnie uszkodzone zostały obie kości pamięci RAM. Napisał też, że próbował uruchomić komputer po zainstalowaniu starszej wersji BIOS, tak więc płyta główna najwyraźniej działa.

To nie jest odosobniony przypadek

Niestety opisana wyżej awaria nie jest jednorazową sytuacją. Awarie Ryzenów na płytach głównych ASRock doczekały się własnego wątku na Reddicie. Wielu użytkowników zgłosiło uszkodzenie procesorów Ryzen 9 9800X3D, które przestawały działać po kilku dniach, kilku godzinach lub nawet na etapie uruchamiania systemu.

ASRock nie pozostał bierny w tej sprawie. Firma wydała aktualizację BIOS 3.20, która miała rozwiązać problem z rozruchem procesorów Ryzen 7 9800X3D na niektórych płytach głównych. Jak już wiemy, użytkownik Ryzena 9 9950X3D korzystał właśnie z tej wersji BIOS.

Nie tylko ASRock

W tym wszystkim istnieje również przypadek spalonego procesora Ryzen 7 9800X3D, który działał na płycie głównej ASRocka. Jest też historia innego egzemplarza, który uległ uszkodzeniu na płycie głównej MSI, choć w tym przypadku nie widać śladów działania wysokiej temperatury.

Co bardzo interesujące wewnętrzne analizy ASRocka wykazały, że w przypadku niektórych konfiguracji, gdzie doszło do awarii gniazdo procesora było zanieczyszczone "ciałami obcymi". Według ASRocka po wyczyszczeniu socketu taka płyta zaczynała znów działać.

Nie ma jasnej odpowiedzi

Analiza ASRocka pokazała, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zanieczyszczenia gniazda AM5, wskutek czego komputer nie działał. Sęk w tym, że awarie procesorów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache są bardzo różne. W przypadku omawianego na początku modelu 9950X3D wygląda na to, że to sam CPU został uszkodzony i to pomimo działania na płycie głównej z najnowszą wersją BIOS.

Wciąż nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to co powoduje tak liczne awarie procesorów Ryzen. O istnieniu problemu podobno wie już samo AMD. To bardzo ważne, bo problem może w rzeczywistości nie leżeć po stronie płyt głównych, a samych procesorów. Oby więc udało się dociec tego, co tak naprawdę powoduje uszkadzanie się topowych Ryzenów na AM5.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesor za 3500 złotych przetrwał tylko 9 dni. Fala awarii rośnie

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł