Procesory AMD EPYC Genoa obsłużą 12-kanałowe pamięci DDR5-5200 o pojemności do 12 TB

Procesory AMD EPYC Genoa obsłużą 12-kanałowe pamięci DDR5-5200 o pojemności do 12 TB

Kilka dni po tym, jak AMD udostępniło nowe patche dla Linuksa potwierdzające konfigurację pamięci AMD EPYC Genoa, dwa źródła potwierdziły te dane, pokzując przy okazji nieujawnione dokumenty.

Wspomniane aktualizacje potwierdziły, że serwerowe procesory EPYC znane pod nazwą kodową Genoa, które bazować będą na architekturze Zen 4, rzeczywiście obsługiwać mają 12-kanałową pamięć 1DPC DDR5. Co prawda takie informacje docierały do nas już jakiś czas temu, ale tym razem ich źródłem jest AMD, więc trudno traktować je już w kategorii plotki. Informacje na ten temat krążyły jednak w sieci od kilku miesięcy, a wycieki powoływały się na rzekome dokumenty Gigabyte/AMD, które zawierać miały obszerne informacje na temat nowej generacji serii CPU EPYC. Do tej pory dokumenty te nie zostały opublikowane, ale to właśnie uległo zmianie. 

Serwerowe procesory EPYC znane pod nazwą kodową Genoa, obsługiwać mają 12-kanałową pamięć 1DPC DDR5 o prędkości 5200 MT/s.

Procesory AMD EPYC Genoa obsłużą do 12-kanałowe pamięci DDR5-5200 o pojemności do 12 TB

Pierwszy dokument opublikowany przez Hansa de Vries przedstawia schemat systemu Titanite 2P2G z dwoma procesorami Genoa SP5, z których każdy obsługuje jednocześnie do dwunastu modułów DDR5. Nie wiemy, jak dokładny i aktualny jest ten diagram, jednak należy zauważyć, że zgodnie z przedstawioną grafiką, Genoa miało wspierać Gen-Z, ale ostatecznie AMD zdecydowało się na obsługę standardu CXL (co potwierdza zdjęcie powyżej). Konsorcjum Gen-Z zapewniło, że przekaże specyfikacje interfejsu do konsorcjum CXL, co sprawia, że ​​Gen-Z jest w tym momencie praktycznie porzucone. Niezależnie od tego, Genoa nadal będzie bazować na standardzie PCIe 5.0.

Procesory AMD EPYC Genoa obsłużą do 12-kanałowe pamięci DDR5-5200 o pojemności do 12 TB

ComputerBase opublikował zrzut ekranu z prezentacji obsługi pamięci AMD Genoa. Potwierdza on, że ​​procesor nowej generacji EPYC ma obsługiwać prędkości pamięci do 5200 MT/s za pomocą 16-warstwowych modułów o pojemności do 1,5 TB (typu LRDIMM). Co ciekawe, platforma jest w stanie obsłużyć do 12 TB z modułami 3DS RDIMM (3DS wykorzystuje przelotki krzemowe), jednak prędkość będzie ograniczona w takim przypadku do 4000 MT/s.

Procesory AMD EPYC Genoa obsłużą do 12-kanałowe pamięci DDR5-5200 o pojemności do 12 TB

AMD potwierdziło, że próbki Genoa są obecnie rozsyłane do klientów i wszystko jest na dobrej drodze do wprowadzenia tych procesorów na rynek w 2022 roku. Towarzyszyć im będą układy Bergamo oparte na architekturze Zen 4c, które będzie kompatybilne z gniazdem i platformą SP5.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory AMD EPYC Genoa obsłużą 12-kanałowe pamięci DDR5-5200 o pojemności do 12 TB

 0