Procesory Huawei 5 nm wyprodukowało... tajwańskie TSMC. Takiego zwrotu akcji się nie spodziewaliście

Procesory Huawei 5 nm wyprodukowało... tajwańskie TSMC. Takiego zwrotu akcji się nie spodziewaliście

Czy partnerzy Huawei w kraju znaleźli sposób na masową produkcję chipów do laptopów w technologii 5 nm mimo amerykańskich sankcji? Okazuje się, że nie do końca.

Do niedawna wszyscy uważali, że chińskie SMIC opanowało technologię 5 nm w skali umożliwiającej masową produkcję. Analiza notebooka Qingyun L540 przez testerów z TechInsights dowodzi jednak czegoś innego. Wzięli oni na warsztat procesor Kirin 9006C, zaprezentowany jako wykonany w technologii 5 nm i ujawnili, że  rzeczywistości został wyprodukowany przez TSMCa nie przez chińskiego producenta. Jak to jednak możliwe w obliczu trwających od dawna amerykańskich sankcji?

Według TechInsights procesory Huawej 5 nm to zapasy zgromadzone jeszcze w 2020 roku i wyprodukowane przez TSMC.

Po premierze 14-calowego ultralekkiego laptopa na początku grudnia, obecność procesora 5 nm wzbudziła spekulacje o zaawansowanych możliwościach produkcji półprzewodników w Chinach. To zrozumiałe, zwłaszcza po niedawnej premierze smartfona Mate 60 Pro Huawei z procesorem 7 nm, który wydawał się być wyprodukowany przez chińską firmę SMIC. Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że SMIC rozwija technologię 7 nm, a Kirin 9000S firmy Huawei był jednym z pierwszych przykładów wykorzystania tego postępu. Jednakże, Kirin 9006C to zupełnie inna historia.

Analiza potwierdza, że „HiSilicon Kirin 9006C był w rzeczywistości wyprodukowany przez TSMC”, co rozwiewa spory dotyczące zaangażowania SMIC. Zespół podsumował, że procesor do notebooków jest bardzo podobny do HiSilicon Kirin 9000, który trafił na rynek w 35. tygodniu 2020 roku. „W matrycy wykorzystano ten sam stos BEOL  i technologię procesową, które TechInsights zgłosiło dla procesora Kirin 9000”. W skrócie - najprawdopodobniej to procesory wyprodukowane przez TSMC jeszcze w 2020 roku, kiedy Huawei gromadziło zapasy na przyszłość.  

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Huawei 5 nm wyprodukowało... tajwańskie TSMC. Takiego zwrotu akcji się nie spodziewaliście

 0