Procesory Intel Arrow Lake-S z niższymi limitami mocy od poprzedników. Nowe przecieki

Procesory Intel Arrow Lake-S z niższymi limitami mocy od poprzedników. Nowe przecieki

Powoli dowiadujemy się coraz więcej na temat platformy Intel Arrow Lake, która pojawi się po rodzinie procesorów Raptor Lake Refresh, czyli 14. generacji (ta powinna zadebiutować dosłownie za kilka dni). Tym razem dochodzą nas słuchy o rzekomych limitach mocy układów Arrow Lake.

Intel Arrow Lake-S - co wiemy?

Procesory Intel Arrow Lake-S pochwalić będą mogły się 8 rdzeniami P na bazie architektury Lion Cove, natomiast 16 rdzeni E opiera się na nowej architekturze Crestmont. Łącznie w pełnej konfiguracji otrzymamy więc 24 rdzenie i 32 wątki, czyli dokładnie tyle samo, co w obecnej generacji Core i9-13900K i w przypadku nadchodzącego Core i9-14900K.

Powoli dowiadujemy się coraz więcej na temat platformy Intel Arrow Lake, która pojawi się po rodzinie procesorów Raptor Lake Refresh.

Limity mocy

Wracając do limitów mocy: bazowo będzie to standardowe 125 W, które od lat obowiązuje  dla odblokowanych procesorów Intela. Praktycznie wszystkie CPU z serii „K” mają moc PL1 wynoszącą 125 W, podczas gdy konkretna jednostka, o której mowa w tabeli, ma limit PL2 wynoszący 177 W. Dla porównania, wartość mocy PL2 tego konkretnego procesora jest znacznie niższa niż Core i9-13900K, gdzie wynosi ona 253 W. Mówimy więc o redukcji aż o 76 W (lub 43%). Podobnie to wygląda w przypadku limitu mocy PL4, który wynosi tu 333 W, a w Core i9-13900K jest to 420 W. 

Limity mocy

Litografia

Trzeba jednak zakładać, że dane te mogą pochodzić z bardzo wczesnych próbek inżynieryjnych procesorów Arrow Lake, ale niewykluczone, że limity mocy pozostaną na tych poziomach w ostatecznych wersjach CPU. Przypominamy, że obecna generacja procesorów Intel Core 13. generacji, a nawet nadchodzące procesory Core 14. generacji są produkowane w litografii Intel 7 (10 nm ESF), podczas gdy nowe procesory Arrow Lake-S do komputerów stacjonarnych będą wytwarzane w procesie Intel 20A (klasa 2 nm), który ma zapewnić znaczny wzrost efektywności energetycznej.

intel arrow lake

To nie wszystko

Co jeszcze wiemy o procesorach Intel Arrow Lake-S? Te bazować mają na gnieździe LGA 1851 (zadebiutuje wraz z płytami z serii 800), które wspierane powinno być do 2026 roku. Co więcej, będą obsługiwać tylko pamięci DDR5 (brak wsparcie dla DDR4) i to o natywnych prędkościach 6400 MHz. Układy Arrow Lake-S otrzymać mają ponadto 3 MB pamięci cache L2 na rdzeń P, odświeżone iGPU z rodziny Alchemist i zintegrowaną płytkę LLC "Adamantine" dla grafiki. Z dotychczasowych informacji wynika, że dostępne konfiguracje rdzeni obejmować mają: 8+16, 8+0, 6+8. Premiera tych CPU spodziewana jest pod koniec przyszłego roku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Intel Arrow Lake-S z niższymi limitami mocy od poprzedników. Nowe przecieki

 0