Procesory Ryzen 7000 mają osiągać zawrotne prędkości. Przecieki wspominają o blisko 6 GHz

Procesory Ryzen 7000 mają osiągać zawrotne prędkości. Przecieki wspominają o blisko 6 GHz

AMD podczas swojej prezentacji na Computex chwaliło się bardzo wysokimi częstotliwościami taktowania uzyskiwanymi przez procesory Ryzen 7000 (Raphael), dochodzącymi do 5,5 GHz. Najnowsze plotki wskazują jednak, że to wcale nie jest szczyt ich możliwości w tym zakresie. 

Na pokazie z zeszłego tygodnia AMD wyjaśniło i potwierdziło kilka szczegółów dotyczących serii procesorów Ryzen 7000 o nazwie kodowej Raphael. Firma wyjawiła, że ​​TDP jej topowych procesorów CPU nowej generacji rzeczywiście wyniesie 170 W, a maksymalna moc pakietu gniazda AM5 (LGA 1718) wynosić ma 230 W. Producent potwierdził również, że demo gry zaprezentowane podczas Computex 2022 dotyczyło 16-rdzeniowego prototypu działającego z częstotliwością 5,5 GHz na wielu wątkach, a wykorzystany prototyp działał w zakresie roboczym poniżej nowego limitu TDP (170 W), co daję szansę na jeszcze wyższe prędkości. Robert Hallock z AMD napisał nawet na Reddicie, że układ wykorzystany na pokazie działał na dość konserwatywnym limicie mocy. 

Angstronomics powołuje się zaś na swoje źródła, twierdząc, że AMD szykuje Ryzena, który będzie osiągać taktowanie 5,85 GHz.

Procesory Ryzen 7000 mają osiągać zawrotne prędkości. Przecieki wspominają o blisko 6 GHz

Wiemy więc, że demo AMD Ryzen 7000 Computex 2022 nie było pokazem maksymalnych prędkości dla jednowątkowego zegara i nie było nawet finalnym CPU, ale prototypem. Angstronomics powołuje się zaś na swoje źródła, twierdząc, że istnieje jednostka, która będzie osiągać taktowanie 5,85 GHz Fmax (limit maksymalnej częstotliwości).

5,85 GHz to już bardzo blisko 6 GHz i taka wartość wydaje się szalona, ale biorąc pod uwagę, że AMD było w stanie pokazać prototyp Ryzena 700, który nie wykorzystywał pełnego potencjału TDP, ostateczna specyfikacja może równie dobrze mieścić się w tym zakresie. Intel podobno również dąży do tak wysokich zegarów ze swoimi procesorami Raptor Lake-S, więc szykuje się tu zażarta walka. 

Trzeba przyznać, że już pokazane 5,5 GHz dla procesorów stacjonarnych AMD Ryzen 7000 wyglądało bardzo obiecująco, więc jeszcze wyższe prędkości będą nie lada gratką dla użytkowników, którzy nie mogą się doczekać nowej generacji Ryzenów. Oczywiście takie częstotliwości mogą być osiągane tylko na high-endowych płytach głównych AM5, takich jak te oparte na chipsecie X670E z dużą ilością VRM, aby sprostać wymaganiom mocy dla nowej specyfikacji Fmax.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Ryzen 7000 mają osiągać zawrotne prędkości. Przecieki wspominają o blisko 6 GHz

 0