Producenci półprzewodników podnoszą ceny. Podwyżki sięgają 30%, co odbije się na cenach sklepowych

Producenci półprzewodników podnoszą ceny. Podwyżki sięgają 30%, co odbije się na cenach sklepowych

Na świecie panuje bezprecedensowy brak półprzewodników i choć niektórzy, jak CEO AMD - Lisa Su - są dalecy od nazywania sytuacji katastrofalną, to nie nie wróży poprawy w najbliższych miesiącach, a będzie tylko gorzej - znaczy drożej. Ceny elektroniki mogą stać się jeszcze wyższe niż obecnie. Nowy raport Lu Media sugeruje, że niektórzy producenci chipów podnieśli ceny swoich produktów o 10% do 30% od początku drugiego kwartału 2021 r. Ponadto ceny układów scalonych również znacznie wzrosły - w niektórych przypadkach dziesiątki razy. Z początkiem drugiego kwartału 2021 r. ponad 30 firm, w tym UMC, SMIC i PSMC, podobno podniosły ceny swoich produktów o 10% do 30% z powodu rosnących kosztów surowców. Chociaż w doniesieniach nie mówi się o TSMC, tajwański producent podniósł ceny już z początkiem tego roku, zwiększając koszt wafli krzemowych i anulując wszelkie rabaty, co w konsekwencji daje taki sam efekt.

Coraz więcej producentów półprzewodników podnosi ceny. Wzrost sięga nawet 30%, co mocno odbije się na podwyżkach cen detalicznych w sklepach. Ceny układów scalonych również znacznie wzrosły - w niektórych przypadkach dziesiątki razy.

Wzrost ceny jest różny w zależności od rodzaju produktu. Na przykład chipy wykorzystywane w torach audio wzrosły od 10% do 20%, podczas gdy układy scalone pamięci i układy zarządzania energią wzrosły nawet o 30%. Według raportu Lu Media, ceny niektórych półprzewodników wzrosły dziesiątki razy, co utrudnia małym i średnim firmom utrzymanie się na powierzchni w tych ciężkich czasach. Jeśli sytuacja nie poprawi się w nadchodzących miesiącach, niektóre z tych firm prawdopodobnie zbankrutują.

 Niedobory chipów wywołały wzrost cen telewizorów. Brakuje nawet tanich sterowników LCD

Ceny produktów również powinny wzrosnąć proporcjonalnie do podwyżek cen chipów. Jeśli produkt wykorzystuje tylko układ zarządzania energią, wzrost nie powinien być tak zauważalny. Jeśli jednak używa wielu rodzajów chipów, które stały się droższe, logiczne jest, że podwyżki mogą być znaczne. Do tej pory ponad 30 firm zajmujących się półprzewodnikami w Chinach wystosowało pisma w sprawie korekty cen. Ciągły niedobór chipów ma katastrofalne skutki dla przemysłu elektronicznego. Samochody, komponenty PC, telewizory, konsole i inne produkty odczuwają poważnie wpływ braków na rynku, a prognozy są różne - zależnie czy trzeba uspokajać inwestorów...

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Producenci półprzewodników podnoszą ceny. Podwyżki sięgają 30%, co odbije się na cenach sklepowych

 0