Producent pamięci DRAM twierdzi, że nadchodzą obniżki cen

Producent pamięci DRAM twierdzi, że nadchodzą obniżki cen

Sytuacja na rynku półprzewodników jest nieciekawa i nic nie zapowiada, żeby w ciągu najbliższych miesięcy niedobory miały się skończyć. Mimo to pojawiają się pogłoski, że spadną ceny pamięci DRAM, a twierdzi tak czwarty największy producent na świecie.

Prezes tajwańskiej firmy Nanya Technology Corporation, dr Pei-Ing Lee, powiedział, że sprzedaż firmy wzrosła w trzecim kwartale o 5,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 55,6% rok do roku. Lee dodał, że prognozuje się, że sprzedaż elektroniki użytkowej, serwerów i smartfonów utrzyma się na takim samym poziomie w czwartym kwartale tego roku. Ostrzegł jednak, że niestabilne łańcuchy dostaw i niedobory komponentów wpłynęły na wiele sektorów rynku, a Covid-19 i napięcia geopolityczne spowolniły wzrost gospodarczy. Lee zauważa jednak, że "spodziewamy się, że rynek DRAM wprowadzi krótkoterminową, niewielką korektę w czwartym kwartale 21".

Prezes Nanya twierdzi, że w najbliższych miesiącach zauważymy obniżki cen pamięci DRAM. Niestety w żaden sposób nie wpłynie to na sektor kart graficznych, ale może być zauważalne choćby w branży smartfonów.

W podobnym tonie niedawno wypowiadał się TrendForce, który twierdzi, że ceny pamięci DRAM ustabilizowały się i oczekuje się, że przez resztę roku spadną średnio o trzy do ośmiu procent. Firma zauważa również, że dostawy pamięci ulegną spowolnieniu w czwartym kwartale, ponieważ klienci gromadzą w magazynach zapasy DRAM, na wyższym poziomie niż oczekiwano. Nadmierna podaż oznacza, że ​​producenci komputerów i serwerów mają teraz wystarczające zapasy na ponad dwa miesiące, co prowadzi do spadków cen.

Wszystko to oznacza dla potencjalnie niższe ceny konsumentów i nie dotyczy tylko modułów pamięci do komputerów PC. Zmiany mogą być widoczne przede wszystkim w segmencie smartfonów. Niestety, nie oznacza to, że karty graficzne staną się zauważalnie tańsze lub łatwiej dostępne, biorąc pod uwagę wszystkie inne bieżące problemy związane z ich produkcją.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Producent pamięci DRAM twierdzi, że nadchodzą obniżki cen

 0