Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft pod lupą Komisji Europejskiej. Kiedy decyzja?

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft pod lupą Komisji Europejskiej. Kiedy decyzja?

Microsoft chce jak najszybciej domknąć przejęcie Activision Blizzard i składa dokumenty do Komisji Europejskiej, licząc na pozytywną decyzję europejskiego organu.

Microsoft kupując Activision Blizzard stanie się właścicielem ważnych marek takich jak Call of Duty czy World of Warcraft, co rodzi obawy o przyszłość pierwszej serii gier na konsolach PlayStation, a także ogólną sytuację na rynku gier po finalizacji transakcji. Podczas gdy niektóre podmioty badają sprawę, przedsiębiorstwo z Redmond chce ją jak najszybciej zakończyć, w związku z tym przedłożono dokumenty Komisji Europejskiej. KE wyznaczyła wstępny termin zakończenia pierwszej fazy postępowania w dniu 8 listopada. Wówczas może wydać pozytywną decyzję albo przejść do drugiej fazy analizowania przejęcia.

Komisja Europejska bada przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft. KE ustaliła wstępny termin na wydanie decyzji 8 listopada.

Unijni urzędnicy chcą dokładnie przeanalizować za i przeciw takiego rozwiązania. Jeśli dadzą zielone światło, Microsoft będzie bliżej przejęcia Activision. Celem jest rozstrzygnięcie, czy połączenie znacząco ograniczy konkurencję na rynku, na przykład poprzez utworzenie spółek dominujących, które prawdopodobnie podniosą ceny dla konsumentów. Według raportu Financial Times, regulatorzy i inne osoby zaangażowane w fuzję Microsoftu z Activision spodziewają się długiego dochodzenia w UE. "To wielka sprawa, trudna sprawa" – powiedziało brukselskie źródło, które zna szczegóły sprawy.

Przejęcie jest analizowane przez regulatorów na całym świecie w związku z obawami antymonopolowymi. Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) poinformował, że jego dochodzenie przeszło w drugą fazę i decyzja zapadanie dopiero w 2023 roku. CMA w szczególności martwi się tym, iż transakcja negatywnie wpłynie na rynkową pozycję PlayStation, które może być pozbawione serii Call of Duty. Microsoft zapewnił, iż wypełni umową marketingową łączącą Activision z Sony, lecz co będzie w przyszłości tak naprawdę nie wiemy. Gigant z Redmond ogłosił kupno Activision Blizzard już jakiś czas temu za 68 miliardów dolarów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft pod lupą Komisji Europejskiej. Kiedy decyzja?

 0